eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Środek trwały: sprzedaż a zwolnienie podmiotowe VAT

Środek trwały: sprzedaż a zwolnienie podmiotowe VAT

2009-06-05 11:20

Drobni przedsiębiorcy mogą korzystać z tzw. zwolnienia podmiotowego w podatku VAT. Zostało ono określone w art. 113 ustawy. Zwolnienie to nie ma zastosowania jedynie do nowych podatników i tych, którzy nigdy VAT-em opodatkowani nie byli. Ustawa zezwala bowiem także czynnemu podatnikowi na ponowne skorzystanie z niego. Jak jednak wygląda kwestia tego zwolnienia w przypadku, gdy przedsiębiorca będąc czynnym podatnikiem VAT zakupił maszynę od której odliczył podatek naliczony, po czym sprzedaje ją jako podatnik zwolniony?

Przeczytaj także: Utrata prawa do zwolnienia w VAT w trakcie roku

Rozpatrzmy następującą sytuację: Przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT kupił maszynę produkcyjną za kwotę 40 000 zł netto, którą zaliczył do środków trwałych. Z tego tytułu odliczył w pełni podatek VAT. W 2009 r. z uwagi na znaczny spadek sprzedaży swoich towarów i usług powrócił do zwolnienia podmiotowego w tym podatku. W maju 2009 r. powyższą maszynę sprzedał. Czy z tego tytułu będzie zobowiązany do zapłaty podatku? Czy jej sprzedaż spowoduje, iż przedsiębiorca ten ponownie stanie się czynnym podatnikiem VAT?

Art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wskazuje, iż zwalnia się od podatku tych podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 50 000 zł; do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Powyższe zwolnienie zostało obwarowane stosunkowo małą ilością warunków. Jednym z nich jest opisany wyżej limit obrotów. Kolejne zostało wymienione w art. 113 ust. 13 ustawy. Zgodnie z tym przepisem nie ma ono zastosowanie do podatników:
  1. dokonujących dostaw:
    • wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali,
    • towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, z wyjątkiem energii elektrycznej (PKWiU 40.10.10) i wyrobów tytoniowych w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym,
    • nowych środków transportu,
    • terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę;
  2. świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, a także usługi jubilerskie;
  3. niemających siedziby lub miejsca zamieszkania na terytorium kraju.

Innych warunków nie ma.

Zwolnieniem tym objęta jest cała sprzedaż podatnika, czyli tyczy się ono nie tylko jego towarów czy usług, ale także np. środków trwałych. W opisanej sytuacji nie wystąpi zatem obowiązek zapłaty podatku. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż na powyższą sprzedaż podatnik nie będzie mógł wystawić faktury VAT a jedynie rachunek. Te pierwsze mogą wystawiać bowiem jedynie czynni podatnicy VAT.

Dodatkowo sprzedaż tego środka trwałego nie wpłynie także na obrót brany pod uwagę przy limicie zwolnienia podmiotowego. Jak bowiem wskazuje art. 113 ust. 2 ustawy, do wartości tej sprzedaży nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Przypomnijmy w tym miejscu, iż podatnik mógł być zobowiązany do skorygowania podatku naliczonego od zakupu powyższej maszyny (w zależności od tego, kiedy dokonał jej nabycia) zgodnie z art. 90-91 ustawy o VAT z chwilą ponownego skorzystania ze zwolnienia w tym podatku.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: