eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Spadek kursu walut a przychód podatkowy firmy

Spadek kursu walut a przychód podatkowy firmy

2009-06-18 09:15

Rozpatrzmy następującą sytuację: Pani Renata z Gdańska, prowadząca firmę consultingową, zaciągnęła pożyczkę na 3 miesiące, spłacaną w miesięcznych ratach. Umowa pożyczki zawiera klauzulę waloryzacyjną, na mocy której Pani Renata co miesiąc spłaca raty w równowartości kwoty wyrażonej w EURO. W związku z wahaniami kursu tej waluty w przypadku spadku kursu EURO, Pani Renata przewiduje, iż w ostatecznym rozrachunku, w przeliczeniu na złotówki, tytułem należności głównej spłaci kwotę niższą niż pożyczyła. Czy ta różnica stanowi dla niej przychód?

Przeczytaj także: Operacje walutowe na koncie złotówkowym z różnicami kursowymi

Odpowiedź
Powstała różnica będzie przychodem podatkowym dla firmy.

Do niedawna różnice w kwotach spłacanych pożyczek wynikające z wahań kursów walutowych były dla przedsiębiorcy obojętne podatkowo - nie stanowiły dla niego ani kosztu uzyskania przychodu, ani przychodu. Jednakże po zmianie przepisów, obowiązującej od 1 stycznia 2009 r., różnicę w spłaconej należności głównej wynikającej ze zmian kursu waluty należy wykazać jako przychód.

Zgodnie bowiem z art. 14 ust. 2 pkt 7g updof przychodem z działalności gospodarczej są również przychody osiągnięte w związku ze zwrotem lub otrzymaniem pożyczki (kredytu), jeżeli pożyczka (kredyt) była waloryzowana kursem waluty obcej, w przypadku gdy pożyczkobiorca (kredytobiorca) zwraca tytułem spłaty pożyczki (kredytu), środki pieniężne stanowiące spłatę kapitału w wysokości niższej od kwoty otrzymanej pożyczki (kredytu). W tym przypadku przychodem będzie wysokość różnicy pomiędzy kwotą otrzymanej pożyczki (kredytu), a kwotą zwróconego kapitału.

W związku z powyższym, Pani Renata będzie musiała wykazać przychód z działalności gospodarczej.


„Poradnik Podatnika” podpowiada, co zrobić, by w każdej chwili móc się powołać na opinie ekspertów a tym samym poprawnie rozliczać podatki.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: