eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Ujawniony środek trwały a amortyzacja jednorazowa

Ujawniony środek trwały a amortyzacja jednorazowa

2009-06-29 12:46

Składniki majątku o wartości początkowej przekraczającej 3 500 zł mogą być zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli planowany okres ich używania nie przekracza jednego roku. Jeżeli jednak okres ten zostanie przekroczony - mamy do czynienia z ujawnionym środkiem trwałym, który trzeba amortyzować. Czy jest tu możliwa amortyzacja jednorazowa?

Przeczytaj także: Ujawniony środek trwały: skutki podatkowe

Środki trwałe podlegające amortyzacji wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej (art. 22d ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej updof).

W takiej sytuacji ma zastosowanie art. 22e updof. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli podatnik nabędzie lub wytworzy we własnym zakresie składnik majątku o wartości początkowej przekraczającej 3 500 zł, i ze względu na przewidywany przez niego okres używania równy lub krótszy niż rok nie zaliczy go do środków trwałych, a faktyczny okres jego używania przekroczy rok – jest on zobowiązany w pierwszym miesiącu następującym po miesiącu, w którym ten rok upłynął:
  1. zaliczyć ten składnik do środków trwałych, przyjmując go do ewidencji w cenie nabycia albo koszcie wytworzenia,
  2. zmniejszyć koszty uzyskania przychodów o różnicę między ceną nabycia lub kosztem wytworzenia a kwotą odpisów amortyzacyjnych, przypadającą na okres jego dotychczasowego używania, obliczonych dla środka trwałego przy zastosowaniu stawki amortyzacyjnej określonej w Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych (załącznik do ustaw); przy czym jeżeli różnica ta jest większa od kosztów danego miesiąca, nierozliczona nadwyżka tej różnicy pomniejsza koszty w następnych miesiącach
  3. stosować stawkę amortyzacji, o której mowa wyżej, w całym okresie dokonywania odpisów amortyzacyjnych,
  4. wpłacić, w terminie do 20 dnia tego miesiąca, do urzędu skarbowego kwotę odsetek naliczonych od dnia zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tego składnika majątku do dnia, w którym okres jego używania przekroczył rok. Naliczoną kwotę odsetek należy wykazać w zeznaniu rocznym

W powyższej sytuacji możliwe wydaje się jednak zastosowanie amortyzacji jednorazowej.

Jak bowiem wskazuje art. 22 k ust. 7-11 updof, podatnicy, w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej, oraz mali podatnicy mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych z grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50 000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.

Przytoczone przepisy nie mówią nic o tym, aby ta amortyzacja nie mogła mieć zastosowania do ujawnionych środków trwałych.

Powyższe potwierdza odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów z dnia 03 lipca 2008 r. na interpelację poselską nr 3486, w której to czytamy, iż dokonywanie jednorazowych odpisów amortyzacyjnych powoduje szybsze (lub wolniejsze) niż według innych metod zaliczenie do kosztów podatkowych wartości środków trwałych. Wybór tego sposobu nie został uwarunkowany formą nabycia środka trwałego. Nie ma również przeszkód do jego stosowania, gdy nabycie nastąpiło w sposób inny niż w drodze kupna (aport wniesiony do spółki, nabycie w drodze spadku i darowizny lub inny nieodpłatny sposób, z zastrzeżeniem art. 23 ust. 1 pkt 45 a updof, art. 16 ust. 1 pkt 63 updop), a także do ujawnionych środków trwałych nieobjętych dotychczas ewidencją (art. 22 h ust. 1 pkt 4 updof, art. 16 h ust. 1 pkt 4 updop).

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: