eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Rozliczenie podatku z dzieckiem z nieformalnego związku

Rozliczenie podatku z dzieckiem z nieformalnego związku

2009-06-30 07:13

Jeżeli matka nie skorzystała z instytucji wspólnego rozliczenia z dzieckiem, a jego ojciec uczestniczy w procesie wychowawczym oraz ponosi nakłady na utrzymanie dziecka, może złożyć zeznanie roczne jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 16.06.2009 r. nr IPPB4-415-296/09-2/PJ.

Przeczytaj także: Podatek liniowy: nawet zawieszona firma wyłącza preferencyjne opodatkowanie

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu podatnik wskazał że jest rozwodnikiem od 2003 r. i ojcem małoletniego dziecka od 2007 r. ze związku nieformalnego. W roku 2008 nie pozostawał on w związku z matką tego dziecka (nie prowadził z nią wspólnego gospodarstwa domowego), a z inną kobietą. Obojgu przysługuje władza rodzicielska i oboje uczestniczą w procesie wychowawczym. Matka dziecka zamieszkuje w mieszkaniu będącym własnością podatnika. On sam natomiast mieszka w innym należącym do niego mieszkaniu. W 2008 r. dziecko przebywało przez część roku z matką a część z ojcem. Koszty jego utrzymania w zdecydowanie większym stopniu ponosił ojciec. W zeznaniu podatkowym za rok 2008 matka dziecka nie skorzystała z instytucji rozliczenia się rodzica razem z dzieckiem. W związku z tym podatnik zadał pytanie czy z tego prawa może on skorzystać? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2008 r., od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym dzieci:

1. małoletnie,
2. bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
3. do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, z wyjątkiem renty rodzinnej
- podatek może być określony, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art. 7; z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.

Stosownie do art. 6 ust. 5 ww. ustawy za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Zgodnie z art. 6 ust. 8 powołanej ustawy sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Z treści art. 6 ust. 4 ustawy wynika, że prawo do preferencyjnego sposobu opodatkowania dochodów przysługuje wyłącznie temu rodzicowi, który wychowuje dziecko.

Ponadto art. 6 ust. 10 wskazanej ustawy stanowi, iż sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania do podatników, którzy wniosek, wyrażony w zeznaniu podatkowym, określony w ust. 2 i 4, złożą po terminie, o którym mowa w art. 45 ust. 1.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca jest osobą rozwiedzioną od 2003 r. i ojcem małoletniego dziecka z nieformalnego związku, urodzonego w 2007 r.

Po ustaniu związku w 2007 r. matka dziecka zamieszkała w mieszkaniu będącym własnością Wnioskodawcy, jednak innym niż lokal w którym zamieszkuje Wnioskodawca (nie jest prowadzone wspólne gospodarstwo domowe). Dziecko przebywało część roku z matką, a część roku z ojcem, na zmianę co kilka dni. Koszty utrzymania dziecka w zdecydowanej większości ponosił Wnioskodawca. Wychowaniem dziecka zajmują się oddzielnie zarówno ojciec, jak i matka co wynika z braku prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego.

W zeznaniu podatkowym składanym za 2008 r., matka dziecka nie skorzystała z preferencji podatkowej w postaci rozliczenia się na zasadzie przewidzianej w art. 6 ust. 4 ww. ustawy, jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Dodatkowo z treści wniosku wynika, iż ograniczenia wynikające z art. 6 ust. 8 ww. ustawy nie mają do Wnioskodawcy zastosowania.

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego oraz powołanych przepisów, należy stwierdzić, iż Wnioskodawca spełnia przesłanki do rozliczenia dochodów za 2008 rok w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko.

W celu skorzystania z preferencyjnego rozliczenia Wnioskodawca był zobowiązany złożyć zeznanie podatkowe w nieprzekraczalnym terminie do dnia 30 kwietnia 2009 r.(…)”

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: