eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Dystrybutor z wodą: dzierżawa a koszty firmy

Dystrybutor z wodą: dzierżawa a koszty firmy

2009-06-30 13:10

Przepisy prawa pracy i bhp nakładają na pracodawcę szereg obowiązków. Jednym z nich jest udostępnienie pracownikom wody zdatnej do picia lub innych napojów. Nie precyzują one jednak, co należy przez powyższe rozumieć, tym samym kwestia ta leży w gestii pracodawców. Wydatki z tym związane stanowią dla nich koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

Przeczytaj także: Napoje dla pracowników a koszty i przychody podatkowe

Rozpatrzmy następującą sytuację: Podatnik ponosi wydatki z tytułu dzierżawy dystrybutora i zakupu do niego butli z wodą źródlaną, która jest przeznaczona dla pracowników. Czy wydatki te stanowią dla niego koszty uzyskania przychodów?

Jak wskazuje art. 232 Kodeksu pracy, pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych. Nie oznacza to jednak, iż jedynie w stosunku do pracowników wymienionych w zdaniu poprzednim, na pracodawcy ciążą obowiązki w zakresie zapewnienia napojów podczas pracy.

Jak bowiem wskazuje § 112 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650), pracodawca jest obowiązany zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje, a pracownikom zatrudnionym stale lub okresowo w warunkach szczególnie uciążliwych zapewnić oprócz wody, inne napoje. Ilość, rodzaj i temperatura tych napojów powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników.

Jak można zauważyć, przytoczony przepis nie wskazuje co należy rozumieć przez wodę zdatną do picia lub inne napoje. Nie mówi też nic na temat, ile różnych źródeł wody zdatnej do picia pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom.

Tym samym można przyjąć, iż może to być zarówno woda zdatna do picia dostarczona np. siecią wodociągową czy też woda źródlana pochodząca z dystrybutora. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby pracodawca zapewnił swoim pracownikom i jedno i drugie czy też jeszcze inne źródło wody pitnej.

Wydatki ponoszone przez pracodawcę zarówno z tytułu opłat za wodę dostarczaną siecią wodociągową, jak i dzierżawy dystrybutora oraz zakupu do niego butli z wodą źródlaną, stanowią koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej. Z jednej bowiem strony przyczyniają się do zwiększania przychodów firmy (zadbanie o odpowiednie warunki pracy), z drugiej natomiast nie zostały wymienione w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów. Jako, że wydatków tych nie da się przyporządkować bezpośrednio do danego przychodu, stanowią one koszty pośrednie i są potrącane w dacie ich poniesienia.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: