eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › 1 proc. podatku: OPP dostaną prawie 400 mln zł

1 proc. podatku: OPP dostaną prawie 400 mln zł

2009-07-03 09:15

Ministerstwo Finansów podsumowało wstępnie akcję przekazywania 1% podatku z zeznań za 2008 r. na rzecz organizacji pożytku publicznego. W porównaniu z rokiem ubiegłym wrosły zarówno liczba podatników, którzy podzielili się swoim podatkiem, jak i kwota przekazywanych pieniędzy.
Jak podał resort finansów na swojej stronie internetowej, w tym roku aż 7 324 953 osób postanowiło przekazać 1% swojego podatku organizacjom pożytku publicznego. To o ok. 2 mln więcej niż w roku poprzednim (wtedy było to 5 134 675 podatników).

Także wysokość przekazanej kwoty tym organizacjom będzie o wiele większa. Sięgnęła ona poziomu 397 923 000 zł, czyli o prawie 127 mln więcej niż w roku ubiegłym (wtedy było to 271 mln zł). Pieniądze, organizacjom pożytku publicznego, urzędy skarbowe zaczęły przekazywać we wtorek – 01 lipca 2009 r. i mają na to czas do końca sierpnia.

Resort podkreśla, iż niewątpliwie wpływ na tak rekordowe wyniki miały przede wszystkim zmiany w procedurze przekazywania podatku na rzecz OPP. Od 2007 r. obowiązek przekazania tych pieniędzy spoczywa bowiem na urzędach skarbowych a nie podatnikach – ci jedynie wpisują w zeznaniu rocznym wnioskowaną kwotę do przekazania oraz dane wybranej organizacji. Dodatkowo od tego roku (czyli w stosunku do zeznań za rok 2008) podatnicy mieli możliwość przekazania 1% nie tylko w zeznaniu, ale także w jego korekcie, o ile została ona złożona w odpowiednim terminie (w tym roku można tego było dokonać do końca czerwca).

Przypomnijmy, zgodnie z obowiązującymi przepisami, urząd skarbowy właściwy miejscowo dla złożenia zeznania podatkowego, na wniosek podatnika (złożony w zeznaniu podatkowym) przekazuje na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego, wybranej przez podatnika z wykazu OPP na dany rok, część podatku należnego wynikającego:
  1. z zeznania podatkowego złożonego w terminie określonym dla jego złożenia, albo
  2. z korekty tego zeznania, jeżeli została dokonana w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.
W zeznaniu należy podać numer KRS nazwę organizacji oraz kwotę, którą chcemy przekazać. Kwota ta nie może oczywiście przekroczyć 1% podatku należnego. Jest ona zaokrąglana w dół do pełnych dziesiątek groszy. Przekazywana kwota będzie pomniejszona dodatkowo o koszty przelewu. W zeznaniu można zamieścić także dodatkowe informacje, dotyczące preferencji podatnika co do rozdysponowania przekazywanych środków poprzez wskazanie np. konkretnego celu, czy też udzielić zgodę na udostępnienie swoich danych organizacji pożytku publicznego. W jednym zeznaniu można wskazać tylko jedną organizację pożytku publicznego. Jeżeli jednak podatnik składa ich kilka, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w każdym z nich wskazał inną OPP.

Warunkiem przekazania 1% podatku jest zapłata w pełnej wysokości podatku należnego wynikającego z zeznania nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.
W przypadku rozliczeń podatkowych za rok 2008 podatnicy mogli się podzielić swoim podatkiem gdy składali: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.