eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Nakłady inwestycyjne osób trzecich a podatek dochodowy

Nakłady inwestycyjne osób trzecich a podatek dochodowy

2009-07-06 08:00

Poniesione nakłady inwestycyjne przez województwo na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste spóce, które następnie zostają wniesione aportem do tej spółki w zamian za jej udziały, nie stanowią dla niej przychodu w podatku dochodowym. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 22.06.2009 r. nr IPPB3/423-221/09-2/GJ.

Przeczytaj także: Aport gruntu do spółki osobowej a dochód spółki z o.o.

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

We wniosku wskazano, że grunt będący własnością Skarbu Państwa, który spółka posiada w użytkowaniu wieczystym, na mocy zawartej umowy pomiędzy spółką a województwem, został oddany temu ostatniemu w nieodpłatne używanie na czas niezbędny do realizacji inwestycji polegającej na wybudowaniu przez województwo budynków, parkingu i niezbędnej infrastruktury towarzyszącej. Po zakończeniu inwestycji województwo jako aport do spółki wniesie wierzytelność przysługującą województwu z tytułu nakładów poczynionych na gruncie spółki zgodnie z umową i obejmie w zamian jej akcje w wartości odpowiadającej wniesionemu aportowi. Aktualnie został zrealizowany jeden budynek, którego wartość województwa wniosło aportem na zasadach opisanych wyżej. W związku z tym zadano pytanie, czy zrealizowanie nakładów inwestycyjnych przez województwo w opisanej sytuacji stanowi dla spółki przychód zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Art. 12 ust. 1 pkt-1-9 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( t.j. Dz. U. z 2000r., nr 54, poz. 654 z późn. zm. ) wymieniając przykładowy wykaz zdarzeń uznanych przez ustawodawcę za przychody w rozumieniu ustawy wskazuje, że co do zasady , za przychód podatkowy można uznać każde przysporzenie majątkowe podatnika o charakterze trwałym, których rzeczywiste otrzymanie , a w niektórych przypadkach już sam fakt , że są należne powoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego, o ile przysporzenie to nie jest wyłączone z przychodów na mocy art. 12 ust. 4 ustawy.

Zgodnie z art. 46 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. – Kodeks Cywilny ( Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm) nieruchomość to część powierzchni ziemskiej stanowiąca odrębny przedmiot własności (nieruchomości gruntowe), jak również budynki trwale z gruntem związane (nieruchomości budynkowe) lub część takich budynków (nieruchomości lokalowe), o ile na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Jedną z podstawowych zasad prawa rzeczowego jest uregulowana w art. 48 k.c. reguła superficies solo cedit, zgodnie z którą budynki, ich części i inne urządzenia trwale związane z gruntem są częścią składową nieruchomości gruntowej i jako takie nie mogą być przedmiotem odrębnej własności. Częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego.

Istnieją jednak wyjątki od tej zasady. Stosownie do art. 235 § 1 k.c. budynki i inne urządzenia wniesione na gruncie Skarbu Państwa lub gruncie należącym do jednostek samorządu terytorialnego bądź ich związków przez wieczystego użytkownika stanowią jego własność. To samo dotyczy budynków i innych urządzeń , które wieczysty użytkownik nabył zgodnie z właściwymi przepisami przy zawarciu umowy o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste. Z literalnego brzmienia powyższego przepisu właścicielem budynków i innych urządzeń na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste jest użytkownik wieczysty, ale tylko tych, które sam wzniósł albo nabył zgodnie z właściwymi przepisami przy zawarciu umowy o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste. W sytuacji, gdy użytkownik wieczysty nie wzniósł ani nie nabył przy zawarciu umowy o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste budynków, budynki te nie stanowią jego własności i nie są objęte prawem własności związanym z użytkowaniem wieczystym. Zgodnie z zasadą superficies solo cedit stanowią one część składową nieruchomości, jeżeli są trwale z nią związane i dzielą los prawny nieruchomości.

W przedmiotowym stanie faktycznym budynki wzniosła osoba trzecia, nie użytkownik wieczysty, zatem budynki nie stanowią własności użytkownika wieczystego, lecz zgodnie z ogólnymi zasadami - właściciela gruntu tj. Skarbu Państwa. Zatem roszczenie o zwrot nakładów poniesionych przez osobę trzecią przysługuje jej w stosunku do Skarbu Państwa. Nie ma jednak przeszkód we wniesieniu jako aportu wierzytelności z tego tytułu do Spółki i objęcie w zamian akcji Spółki. Z punktu widzenia Spółki aport wnoszony na pokrycie kapitału zakładowego nie jest przychodem podatkowym. Stanowi o tym bezpośrednio art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenia kapitału zakładowego. Gdy przychodem otrzymanym na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego jest wkład niepieniężny (aport) - wartość tego wkładu nie jest zaliczana do przychodów podatkowych w wysokości równej nominalnej wartości udziałów albo akcji wydanych w zamian za ten wkład, bez względu na jego przedmiot.

Neutralność podatkowa wniesienia wkładów na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego jest konsekwencją funkcji, jakie pełnią takie wkłady, a mianowicie gromadzenia środków niezbędnych do funkcjonowania spółki.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

oprac. : Ministerstwo Finansów

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: