eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Leasing operacyjny a umowa najmu samochodu osobowego

Leasing operacyjny a umowa najmu samochodu osobowego

2009-07-07 07:08

Aby można było mówić o umowie leasingu, finansujący musi być właścicielem lub współwłaścicielem przedmiotu leasingu, a nie użytkować go na podstawie innej umowy leasingu. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 22.06.2009 r. nr IPPB3/423-226/09-2/GJ.

Przeczytaj także: Leasing operacyjny a umowa najmu, dzierżawy

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

We wniosku wskazano, że spółka wchodzi w skład grupy kapitałowej (holding), która posiada 100% jej udziałów. Grupa kapitałowa zawiera umowy leasingu operacyjnego samochodów osobowych, które następnie wynajmuje (subleasing) spółkom zależnym. Ma to zastosowanie także do spółki. Holding zawarł umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego (VW Jetta o wartości początkowej 60 198,36 zł netto) z firmą leasingową na okres 36 miesięcy. Następnie wynajął ten samochód spółce na podstawie umowy najmu na okres niespełna 2 lat. Planowane jednak jest podpisanie aneksu przedłużającego umowę najmu co najmniej o jeden rok. Po jego podpisaniu umowa najmu będzie spełniać wszelkie warunku dla umowy leasingu operacyjnego określone w przepisach podatkowych. Samochód stanowi własność firmy leasingowej i jest przez nią amortyzowany. Zadano pytanie, czy po podpisaniu aneksu spółka w celu zaliczania wydatków związanych z używaniem tego samochodu (czynsz najmu i koszty eksploatacji) do kosztów uzyskania przychodów nadal będzie musiała prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu i stosować limit z niej wynikający, a jeżeli nie, to od kiedy ewidencji tej nie musi stosować? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych pojęcie umowy leasingu zostało zdefiniowane w art. 17a pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( t.j. Dz. U. z 2000r., nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem przez umowę leasingu rozumie się umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana „ finansującym”, oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej „ korzystającym”, podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty. Z powyższej definicji wynika, że nazwana umowa leasingu, uregulowana w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964r. – Kodeks Cywilny ( Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.) jest jedną z wielu umów, które mieszczą się w katalogu określonym w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Podatkową umową leasingu może być każda umowa posiadająca cechy określone w art. 17a pkt 1 ustawy – niezależnie od nazwy. Skutkiem tego będą określone w przepisach uprawnienia i zobowiązania stron umowy w zakresie wykazywania przychodów i kosztów dla potrzeb podatku dochodowego.

O tym, czy umowa może być zakwalifikowana jako podatkowa umowa leasingu decydują jej cechy, które muszą być spełnione łącznie:

1. przedmiotem umowy mogą być wyłącznie rzeczy lub prawa stanowiące środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji podatkowej, a także grunty,
2. świadczenie polega na tym, że jedna ze stron oddaje drugiej za wynagrodzeniem przedmiot umowy do używania albo używania i pobierania pożytków.

Oprócz tych ogólnych cech podatkowej umowy leasingu , ustawodawca wskazuje w przepisach warunki szczególne, które pozwalają na zaliczenie umowy leasingu do podatkowej umowy leasingu operacyjnego ( art. 17b ustawy) lub podatkowej umowy leasingu finansowego ( art. 17f ustawy).

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: