eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Sprzedaż prywatnych działek budowlanych a podatek VAT

Sprzedaż prywatnych działek budowlanych a podatek VAT

2009-07-08 08:26

Sprzedaż działek budowlanych należących do majątku osobistego podatniczki, które powstały poprzez podział gruntu rolnego nabytego przez nią kilkanaście lat temu w celu wykorzystywania go do działalności rolniczej, nie jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 17.06.2009 r. nr ILPP1/443-50/07/09-S/GZ.

Przeczytaj także: Sprzedaż prywatnych działek - zwolnienie z VAT?

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Podatniczka nabyła grunt rolny w 1994 r. i wykorzystywała go zgodnie z przeznaczeniem. W 2004 r. grunt ten został podzielony na 46 działek, które nadal figurowały jako grunty rolne. Podatniczka postanowiła część z tych działek sprzedać i wystąpiła o warunki zabudowy. W związku z zamiarem sprzedaży działek wystąpiła do właściwego dla siebie urzędu skarbowego o wiążącą interpretację. W postanowieniu Naczelnik wskazał, że sprzedaż działek podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Podatniczka zarejestrowała się zatem jako czynny podatnik podatku od towarów i usług i odprowadziła podatek VAT od działek, które już sprzedała. W 2006 roku pozostały teren został objęty planem zagospodarowania przestrzennego gminy – z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniową i rekreacyjną. Wnioskodawczyni zamierza dokonać sprzedaży części pozostałego terenu. Zadała pytanie, czy osoba fizyczna odsprzedająca część terenu w postaci działek przeznaczonych pod zabudowę, które powstały przez podział jednego gruntu ornego, pochodzącego z jej majątku osobistego, zakupionego nie w celu dalszej odsprzedaży, zobowiązana jest do odprowadzania podatku VAT? Organ podatkowy, uwzględniając wyroki sądów administracyjnych w tej sprawie, zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2. eksport towarów;
3. import towarów;
4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przepis art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Zakres opodatkowania podatkiem VAT wyznacza nie tylko czynnik przedmiotowy – opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług, ale także czynnik podmiotowy – czynności muszą być wykonywane przez podatnika.

Podatnikami w myśl art. 15 ust. 1 ustawy, są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat tej działalności.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: