eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Środki trwałe: dotacja a koszty i przychody podatkowe

Środki trwałe: dotacja a koszty i przychody podatkowe

2009-07-17 12:02

PZU (30.000 zł) już po zakupie środka trwałego, który był amortyzowany przez okres 3 miesięcy. Wykorzystała ten fundusz na budowę środka trwałego o wartości 25.000 zł. Natomiast za 5.000 zł zakupiła sprzęt przeciwpożarowy. Jak zaksięgować otrzymany fundusz i amortyzację? Jak rozliczyć amortyzowany środek trwały przed i po otrzymaniu dotacji? Czy należy opodatkować dotację? Czy amortyzacja będzie kosztem podatkowym?

Przeczytaj także: Dotacja z Urzędu Pracy zwolniona z podatku?

Zakład ubezpieczeń może tworzyć w ciężar kosztów fundusz prewencyjny przeznaczony na finansowanie działalności zapobiegawczej, w wysokości nie przekraczającej 1% składki przypisanej na udziale własnym w ostatnim roku obrotowym (art. 149 ustawy o działalności ubezpieczeniowej).

Według art. 17 ust. 1 pkt 21 updop wolne od podatku są dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia (z zastrzeżeniem pkt 14 i 14a) otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a-16m.

Zatem otrzymana dotacja z funduszu prewencyjnego PZU nie podlega zaliczeniu w przychody do opodatkowania, jeżeli zostanie przeznaczona na zakup lub budowę środka trwałego. W każdym innym wypadku podlega opodatkowaniu.

Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych sfinansowanych z funduszu prewencyjnego nie podlegają zaliczeniu w ciężar kosztów podatkowych (art. 16 ust. 1 pkt 48 updop). Natomiast w ciężar kosztów można zaliczyć wydatki na rzeczy niestanowiące środków trwałych.

W zadanym pytaniu pojawia się pewien problem, jeżeli firma wiedziała lub starała się o dotacje ze wspomnianego funduszu, to odpisów amortyzacyjnych dokonanych przez pierwsze 3 miesiące nie powinna zaliczać w ciężar kosztów podatkowych. Natomiast jeżeli były zaliczone – to należy dokonać stosownych korekt. W przypadku, gdy szansa na sfinansowanie pojawiła się po dokonaniu zakupu środka trwałego i po dokonaniu odpisów amortyzacyjnych, to w chwili otrzymania dotacji powinno się ująć w przychodach równowartość dotychczasowych odpisów amortyzacyjnych.


Czasopismo "Rachunkowość dla Praktyków" to praktyczne wskazówki dotyczące najnowszych zmian w podatkach, rachunkowości i ubezpieczeniach społecznych, przeznaczone dla doświadczonych księgowych i głównych księgowych, dla kogoś takiego jak Ty!

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: