eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Zawieszenie firmy a zaliczki na podatek i amortyzacja

Zawieszenie firmy a zaliczki na podatek i amortyzacja

2009-07-21 13:17

Obowiązująca od 20 września 2008 r. instytucja zawieszenia prowadzonej działalności gospodarczej daje podmiotom z niej korzystającym pewne przywileje w zakresie rozliczania podatków. Z drugiej strony stawia natomiast zakazy i ograniczenia.

Przeczytaj także: Zawieszenie działalności a podatek dochodowy

Należy przede wszystkim pamiętać, iż możliwość zawieszenia prowadzonej działalności gospodarczej nie dotyczy wszystkich przedsiębiorców. Mogą z niej skorzystać jedynie ci, którzy nie zatrudniają pracowników. Okres zawieszenia także nie może trwać w nieskończoność – górny limit został tutaj ustalony na 24 miesiące a minimalny na miesiąc.

Zarówno zawieszenie jak i wznowienie działalności gospodarczej następuje na pisemny wniosek podatnika, który składa on właściwemu organowi podatkowemu (który to przekazuje tę informację innym instytucjom).

Bez zaliczek …
Niewątpliwie zaletą zawieszenia działalności jest zwolnienie z obowiązku wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Tyczy się to podatników rozliczających się wg skali podatkowej jak i opodatkowanych podatkiem liniowym. Przywilej ten przysługuje zarówno w przypadku zaliczek wpłacanych za okresy miesięczne bądź kwartalne czy też w sposób uproszczony.
Zaliczek tych nie wpłaca się nawet wtedy, gdy w trakcie zawieszenia zostały osiągnięte przychody.

W przypadku wspólnika spółki jawnej, spółki partnerskiej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, która zawiesiła wykonywanie działalności gospodarczej, zwolnienie z obowiązku wpłacania zaliczek ma zastosowanie, gdy ten, nie później niż przed upływem 7 dni od dnia złożenia wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o okresie zawieszenia wykonywania tej działalności.

Po zakończeniu okresu zawieszenia działalności przedsiębiorcy będą opłacać zaliczki na zasadach ogólnych.

… za to z przychodami, kosztami oraz zeznaniem rocznym
Przypomnijmy, iż w tym czasie przedsiębiorca ma prawo do sprzedawania własnych środków trwałych i wyposażenia czy np. osiągania przychodów finansowych (np. odsetki od konta bankowego). Dodatkowo w okresie zawieszenia ma on prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Tym samym ustawodawca zezwala przedsiębiorcom w trakcie zawieszenia ponosić pewnego rodzaju koszty (np. czynszów, opłat z wieczyste użytkowanie) jak też wykonywania czynności generujące przychody, jeżeli są one niezbędne w celu zabezpieczenia źródła przychodów na przyszłość.

Zawieszenie działalności gospodarczej nie zwalnia ich natomiast z obowiązku złożenia zeznania rocznego, jak i zapłaty podatku dochodowego.

Amortyzacja stop
Jak wskazuje art. 22c pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, amortyzacji nie podlegają składniki majątku, które nie są używane na skutek zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej albo zaprzestania działalności, w której te składniki były używane.

Zgodnie zatem z przytoczonym przepisem, wraz z zawieszeniem działalności gospodarczej zawieszeniu ulega także amortyzacja. W takiej sytuacji składniki te nie podlegają amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawieszono albo zaprzestano tę działalność. Ponowne odpisy amortyzacyjne zostaną naliczone dopiero od wznowienia tej działalności.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: