eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Zakup nowego samochodu osobowego w UE a podatek VAT

Zakup nowego samochodu osobowego w UE a podatek VAT

2009-07-30 11:38

Rozpatrzmy następującą sytuację: Przedsiębiorca dokonał nabycia nowego samochodu osobowego na terytorium innego państwa członkowskiego, który będzie wykorzystywał w prowadzonej działalności gospodarczej. Jak powinien rozliczyć tę transakcję w podatku VAT?

Przeczytaj także: Samochód osobowy: zakup i sprzedaż w deklaracji VAT

Definicja nowych środków transportu lądowego została określona w art. 2 pkt 10 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług. Rozumie się przez nie m.in. samochody osobowe, jeżeli przejechały one nie więcej niż 6 000 kilometrów lub od momentu dopuszczenia ich do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy (za moment dopuszczenia do użytku uznaje się dzień, w którym został on pierwszy raz zarejestrowany w celu dopuszczenia do ruchu drogowego lub w którym po raz pierwszy podlegał on obowiązkowi rejestracji w celu dopuszczenia do ruchu drogowego w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza).

Zakup takiego samochodu od kontrahenta z państwa członkowskiego jest niczym innym jak wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru. Transakcja ta jednak jest rozliczana nieco inaczej, niż pozostałe.

Obowiązek podatkowy powstaje tutaj (zgodnie z art. 20 ust. 9 ustawy o VAT) z chwilą otrzymania samochodu, nie później jednak niż z chwilą wystawienia faktury przez kontrahenta (sprzedawcę).

Podstawą opodatkowania jest natomiast (zgodnie z art. 31 ustawy o VAT) kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Oprócz ceny należnej kontrahentowi obejmuje ona także:
  1. podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze związane z nabyciem towarów, z wyjątkiem podatku
  2. wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Wchodzi tutaj zatem m.in. podatek akcyzowy, który polski przedsiębiorca musi zapłacić do urzędu celnego.

Obliczony podatek VAT od podstawy opodatkowania podatnik musi wpłacić na konto urzędu skarbowego w terminie 14 dni od daty powstania obowiązku podatkowego (art. 103 ust. 3 i 4 ustawy). Konieczne jest także złożenie informacji o nabytym środku transportu na formularzu VAT-23 wraz z kopią faktury potwierdzającej to nabycie (art. 103 ust. 5 ustawy). Dokumenty te wraz z dowodem zapłaty podatku stanowią podstawę do wydania zaświadczenia niezbędnego do zarejestrowania samochodu (art. 103 ust. 6 ustawy).

Wewnątrzwspólnotowe nabycie samochodu jest oczywiście uwzględniane także w deklaracji VAT. I tak w części deklaracji dotyczącej podatku należnego w poz. 32 należy wykazać podstawę opodatkowania WNT, a w poz. 33 obliczony podatek jako podatek należny z tego tytułu. W poz. 41 podatek z pozycji 33 należy wykazać jako kwotę zapłaconego podatku.

W części deklaracji dotyczącej podatku naliczonego prawidłowe wartości wykazuje się odpowiednio w pozycjach 46 i 47 (gdy stanowi on środek trwały) bądź 48 i 49 (gdy nie będzie on środkiem trwałym). Dodajmy jednak w tym miejscu, iż podatnik nie wykaże w tej części do odliczenia całego wcześniej zapłaconego podatku. Konieczne jest tutaj bowiem zastosowanie art. 86 ust. 3 ustawy, który mówi, iż w przypadku nabycia samochodu osobowego, kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, nie więcej niż 6 000 zł.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: