eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Ulga mieszkaniowa a sprzedaż i zakup mieszkania

Ulga mieszkaniowa a sprzedaż i zakup mieszkania

2009-09-09 06:06

Aby nie stracić prawa do ulgi przewidzianej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, nowy lokal bądź budynek mieszkalny trzeba nabyć w przeciągu 6 miesięcy od dnia zbycia odziedziczonej nieruchomości. Zakup po tym terminie powoduje utratę zwolnienia. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 24.08.2009 r. nr IPPB2/436-197/09-2/AK.
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

We wniosku podatnik wskazał, że w dniu 24.08.2008 r. poprzez orzeczenie sądu nabył prawa do spadku po zmarłej 12.03.2003 r. babci i zmarłym 18.09.2001 r. dziadku. Przedmiot spadku stanowiło 2 pokojowe mieszkanie, w stosunku do którego skorzystał on z ulgi w podatku od spadków i darowizn określonej w art. 16 tej ustawy. Ponieważ posiada 4-osobową rodzinę (żonę i dwie córki bliźniaczki w wieku 3 lat), postanowił sprzedać odziedziczoną nieruchomość i kupić większy lokal, bliżej rodziny i miejsca pracy. Zbycie nastąpiło 15.12.2008 r. Pieniądze ze sprzedaży zostały wpłacone deweloperowi na inny lokal mieszkalny. Podatnik podpisał z nim umowę przedwstępną, roszczenia podatnika są wpisane do księgi wieczystej. Niestety ostateczny akt notarialny będzie podpisywany do końca kwietnia 2010 r. po zakończeniu całej inwestycji dewelopera. Powstała wątpliwość, czy w takiej sytuacji podatnik zachowuje prawo do ulgi w podatku od spadków i darowizn? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…)Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm. ) podatkowi temu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Ponieważ nabycie zbytej nieruchomości w drodze spadku nastąpiło w roku 2001 i 2003 w niniejszej sprawie zastosowanie mają przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. Zgodnie bowiem z treścią art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 222, poz. 1629) do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01 stycznia 2007 r.

Stosownie do art. 16 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn – w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. - w przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym:

1. w drodze spadku lub darowizny przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej,
2. w drodze spadku przez osoby zaliczane do II grupy podatkowej,
3. w drodze spadku przez osoby zaliczane do III grupy podatkowej, sprawujące przez co najmniej dwa lata opiekę nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą, na podstawie umowy zawartej z nim przed organem gminy

* nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu.

 

1 2

następna

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Najnowsze w serwisie

Kodeksy

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Na skróty

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.