eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Ulga mieszkaniowa a sprzedaż i zakup mieszkania

Ulga mieszkaniowa a sprzedaż i zakup mieszkania

2009-09-09 06:06

Przeczytaj także: Zamiana darowanej nieruchomości a podatek od darowizny


Według zapisu art. 16 ust. 2 ww. ustawy z omawianej ulgi mogą skorzystać nabywcy, którzy łącznie spełniają następujące warunki:

1. są obywatelami polskimi lub mają miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
2. nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy,
3. nie dysponują spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie są właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dysponowania spółdzielni, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego,
4. nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu,
5. będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat:
a. od dnia złożenia zeznania podatkowego – jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku,
b. od dnia zamieszkiwania w nabytym lokalu lub budynku – jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.

W związku z powyższym stwierdzić należy, że zasadniczym celem ustawodawcy jest zwolnienie bliskich spadkodawcy lub darczyńcy od obciążeń podatkowych z tytułu nabycia nieruchomości mieszkaniowej, gdy nie dysponują innym mieszkaniem, czy domem i będą mieszkać w uzyskanej nieruchomości przez 5 lat.

W myśl art. 16 ust. 7 omawianej ustawy – w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. – nie stanowi jednak podstawy do wygaśnięcia decyzji zbycie udziału w budynku lub lokalu na rzecz innego ze spadkobierców lub obdarowanych oraz zbycie budynku lub lokalu, jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia.

Analiza treści powołanego przepisu wskazuje więc, że ustawodawca określił dwa warunki, które należy spełnić łącznie, aby podatnik, któremu przysługiwała omawiana ulga, nie utracił jej wskutek zbycia nieruchomości przed upływem 5 lat.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca w dniu 24.08.2008 r. poprzez orzeczenie sądu nabył prawa do spadku po zmarłej 12.03.2003 r. babci i zmarłym 18.09.2001 r. dziadku przedmiot spadku stanowiło mieszkanie. Wnioskodawca otrzymał 2 pokojowe mieszkanie. Ponieważ posiada 4-osobową rodzinę żonę i dwie córki bliźniaczki w wieku 3 lat, postanowił sprzedać odziedziczoną nieruchomość i kupić większy lokal, bliżej rodziny i miejsca pracy. Mieszkanie Wnioskodawca sprzedał w dniu 15.12.2008 r. pieniądze ze sprzedaży wpłacił do developera na inny lokal mieszkaniowy. Wnioskodawca podpisał umowę przedwstępną, roszczenia Wnioskodawcy są wpisane do księgi wieczystej nowego mieszkania. Ostateczny akt notarialny będzie podpisywany do końca kwietnia 2010 r. po zakończeniu całej inwestycji developera, a termin 6 miesięcy od daty sprzedaży odziedziczonego mieszkania upływa 15.06.2009 r.

Reasumując, w przedmiotowej sprawie nie został zachowany drugi warunek, o którym mowa w wyżej przywołanym przepisie, dotyczącym nabycia innego budynku lub lokalu w przeciągu 6 miesięcy od dnia zbycia odziedziczonej nieruchomości. Wnioskodawca nowy lokal mieszkalny nabędzie dopiero w chwili podpisania ostatecznego aktu notarialnego potwierdzającego nabycie nieruchomości a to ma nastąpić dopiero w kwietniu 2010 r. a więc po upływie wyznaczonego w ustawie terminu 6 miesięcy.

Wskazać należy, iż umowa przedwstępna ma na celu przygotowanie zawarcia umowy między stronami. Zgodnie z treścią tej umowy jedna lub obie strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości oznaczonej umowy, którą określa się mianem umowy przyrzeczonej. Z umowy przedwstępnej nie tylko wynika zobowiązanie zawarcia umowy przyrzeczonej, ale także instrumentalnie przyporządkowane mu obowiązki dokonania działań koniecznych do spełnienia świadczenia głównego (art. 354 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Umowa przedwstępna ma charakter oświadczenia woli zapewniającego, że przyrzeczona umowa zostanie zawarta. Umowa ta może mieć charakter dwustronnie albo jednostronnie zobowiązujący - zależnie od tego, czy zobowiązanie do zawarcia umowy przyrzeczonej zaciąga jedna strona, czy obie. Umowa przedwstępna nie przenosi prawa własności. Nastąpi to w momencie zawarcia ostatecznego aktu notarialnego sprzedaży.

W związku z powyższym Wnioskodawca nie spełnił żadnego z dwóch wymienionych w ustawie warunków uprawniających do skorzystania z ulgi.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: