eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Podatek liniowy a usługi dla byłego pracodawcy

Podatek liniowy a usługi dla byłego pracodawcy

2009-09-19 09:05

Jeżeli zakres czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy jest rozbieżny z zakresem czynności usług, które podatnik będzie świadczyć w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, to dochód ze świadczenia tych usług może być opodatkowany podatkiem liniowym. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 10.09.2009 r. nr IPPB1/415-510/09-2/EC.

Przeczytaj także: Podatek liniowy a umowa o pracę z kontrahentem

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

We wniosku podatniczka wskazała, że od kwietnia 2004 r. do kwietnia 2009 r. była zatrudniona na podstawie umowy o pracę w spółce cywilnej adwokata oraz radców prawnych w charakterze prawnika (do jej obowiązków należało przygotowywanie adwokatowi oraz radcom prawnym materiałów oraz projektów dokumentów, opinii prawnych, pism procesowych i umów, do wykorzystania przy świadczeniu pomocy prawnej przez kancelarię prawniczą). W tym czasie odbyła ona aplikację sądową i zdała egzamin sądowy po czym złożyła wniosek o wpis na listę adwokatów. Po uzyskaniu stosownych uprawnień do wykonywania zawodu adwokata podatniczka w 2009 r. otworzyła działalność gospodarczą. Wybrała opodatkowanie podatkiem liniowym. W 2010 r. zamierza także wybrać ten sposób opodatkowania. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zamierza jednak świadczyć usługi adwokackie m.in. na rzeczy kancelarii prawniczej, w której wcześniej była zatrudniona na podstawi umowy o pracę. Umowy te będą obejmować świadczenie pomocy prawnej i inne usługi prawne w zakresie zgodnym z uprawnieniami i obowiązkami adwokata określonymi w Ustawie o adwokaturze. Powstała wątpliwość, czy w takiej sytuacji przychód z prowadzonej działalności gospodarczej może być opodatkowany podatkiem liniowym? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Stosownie do art. 9a ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1. wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub
2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

* w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

W myśl art. 30c ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Z powyższego wynika zatem, że możliwości wyboru sposobu opodatkowania określonego w art. 30c - według liniowej stawki 19%, zostali pozbawieni ci podatnicy, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyskują przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, a usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik wykonywał bądź wykonuje na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w roku podatkowym lub roku poprzedzającym rok podatkowy w ramach stosunku pracy.

W złożonym wniosku podkreśla Pani, że czynności, które będzie wykonywać jako adwokat na rzecz byłego pracodawcy nie będą odpowiadać czynnościom, które wykonuje Pani obecnie w ramach stosunku pracy.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze (t. j. Dz. U. z 2002 r. Nr 123, poz. 1058 ze zm.) zawód adwokata polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami.

Z powyższego wynika zatem, że zakres czynności wykonywanych przez Panią w ramach stosunku pracy jest rozbieżny z zakresem czynności i usług, które świadczyć będzie Pani jako adwokat usług prawnych na rzecz spółki.

Wobec powyższego, w przedstawionym przez Panią zdarzeniu przyszłym nie zachodzą okoliczności o których mowa w art. 9a ust. 3 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując dochody uzyskiwane przez Wnioskodawczynię z tytułu świadczenia jako adwokat usług prawnych mogą być opodatkowane 19% podatkiem liniowym na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: