eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Zakup motocykla a odliczenie VAT

Zakup motocykla a odliczenie VAT

2009-09-24 09:13

Rozpatrzmy następującą sytuację: Firma zakupiła motor. Czy może odliczyć VAT od tego zakupu? Motor ten będzie służył działalności opodatkowanej.
Tak. Możliwość odliczenia naliczonego VAT przy zakupie motoru reguluje art. 86 ust. 1 i ust. 3 ustawy o VAT.

Pojęcie motoru nie zostało użyte na gruncie przepisów ustawy VAT. Posługuje się ona natomiast pojęciem pojazdu samochodowego. Oznacza to, że przy klasyfikowaniu motoru należy odnieść się do przepisów ustawy z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst Jedn.: Dz.U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 ze zm.).

Zgodnie z zawartą tam definicją pojazd samochodowy to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego (art. 22 pkt 33 Prawa o ruchu drogowym). Natomiast w myśl art. 2 pkt 45 powołanej ustawy motocykl to pojazd samochodowy jednośladowy lub z bocznym wózkiem - wielośladowy.

Oznacza to, że na gruncie VAT należy traktować motor jako pojazd samochodowy i będzie miało to zastosowanie; art. 88 ust. 3 VAT, ust. 4 i ust. 7 ustawy VAT. Zgodnie z tymi przepisami wolno Ci odliczyć tylko 60% VAT zawartego w cenie, nie więcej jednak niż 6.000 zł, a potem nie będziesz mogła odliczać VAT zawartego w paliwie do tego motoru. Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o możliwość odliczenia VAT przy zakupie akcesoriów, np. kasku do motoru.

Podstawa prawna:
  • art. 2 pkt 33 i pkt 45 ustawy z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym
    - tekst jedn.: Dz.U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 ze zm.,
  • art. 86 ust. 1 i ust. 3, 4 i 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 ze zm.


Czasopismo "Rachunkowość dla Praktyków" to praktyczne wskazówki dotyczące najnowszych zmian w podatkach, rachunkowości i ubezpieczeniach społecznych, przeznaczone dla doświadczonych księgowych i głównych księgowych, dla kogoś takiego jak Ty!

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.