eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › PIT-40 - ile będzie kosztował firmy?

PIT-40 - ile będzie kosztował firmy?

2009-10-07 11:43

Przeczytaj także: KPP przeciwna by zeznanie roczne składał pracodawca


Zwiększenie ryzyka odpowiedzialności pracodawców/płatników za nieprawidłowe przygotowanie rocznych zeznań podatkowych


Pomimo dookreślenia zakresu odpowiedzialności pracodawców/płatników za nieprawidłowe przygotowanie rocznych zeznań podatkowych i konieczność przygotowania korekt zeznań w przypadku błędów własnych lub pracowników, np. poprzez błędne podanie odliczenia, nadal spore obawy budzi zwiększone ryzyko po stronie płatników. Ponadto obowiązkowe zaangażowanie pracodawców w prywatne kwestie pracowników oraz potencjalna odpowiedzialność pracodawców/płatników może spowodować zbędne obciążania polskich przedsiębiorców kosztami związanymi ze zwiększoną odpowiedzialnością oraz uwikłanie w spory z organami podatkowymi.

Należy pamiętać, że odpowiedzialność płatnika występuje tylko wtedy gdy nie zostanie wykazana wina podatnika, oznacza to jednak, że jeżeli w toku postępowania wina nie zostanie nikomu przypisana (ani podatnikowi ani płatnikowi) odpowiedzialność poniesie płatnik.

Nierówność traktowania podatników podatku dochodowego od osób fizycznych


PKPP Lewiatan zwraca uwagę również na niespójność projektu w zakresie proponowanych ulg, które ma rozliczać płatnik. W przypadku podatników, których roczne obliczenie podatku sporządza pracodawca, w deklaracja PIT-40 będzie mogła zawierać kwoty odliczeń w tytułu ulgi na dzieci, czy ulgi na Internet, a także wskazywać organizację pożytku publicznego. Tymczasem nowelizacja nie wprowadza takiego rozwiązania dla podatników, za których deklaracje PIT-40 będą miały obowiązek sporządzić organy rentowe.

Takie różnicowanie podatników stanowi naruszenie zasady równości. Ponadto skoro pracodawca/płatnik będzie miał obowiązek rozliczyć ww. ulgi, to zupełnie niezrozumiałe jest dlaczego organy rentowe, dysponujące takimi samymi informacjami dotyczącymi podatnika, miałby tego nie uczynić. Takie podejście jest zapewne związane z obawą projektodawcy, że w przypadku nałożenia takiego obowiązku na ZUS, powstałyby dodatkowe koszty administracyjne po stronie ZUS, które de facto obciążyłoby finanse publiczne. Oznacza to, że projektodawca doskonale zdaje sobie sprawę, że sporządzanie rozliczeń rocznych przez płatników, powoduje powstanie znacznych kosztów po stronie płatników.

Inne niekorzystne rozwiązania zaproponowane w nowelizacji


Zwiększenie biurokratyzacji i obiegu dokumentów
W ocenie PKPP Lewiatan propozycja nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy – Ordynacja podatkowa ma charakter uwsteczniający dlatego, że prowadzi w konsekwencji do wysokiej biurokratyzacji rozwiązania. Każdy pracownik, który nie chce być rozliczany, będzie składać odpowiednie oświadczenie. Wszyscy pozostali też de facto będą musieli to uczynić, określając zasady, na jakich mają być rozliczani, np. ulgi na dzieci etc. Pomimo wyłączenia z projektowanej regulacji agencji pracy tymczasowej nadal mogą wystąpić sytuacje, w których dla jednego pracownika będzie sporządzanych kilka rozliczeń rocznych, jeżeli pracownik który uzyskuje dochody u różnych pracodawców, nie złoży w odpowiednim terminie oświadczenia skutkującego brakiem obowiązku sporządzenia rozliczenia rocznego przez pracodawcę.

Krótkie terminy
Obawy budzi również krótki termin na przekazanie PIT-40 do urzędów skarbowych. O ile w ogóle projektodawca rozważa wprowadzenie tego rozwiązania, wobec którego co do zasady Konfederacja jest przeciwna, powinien wydłużyć termin przekazania PIT-40 do końca marca roku następnego. Rozliczenie przewidziane przez projektodawcę jest rozliczeniem bardziej skomplikowanym niż rozliczenia składane przez pracodawców na podstawie obowiązujących przepisów (rozliczenia dokonywane na wniosek pracownika) albowiem nie zawierają ulg.

Podsumowanie


W związku z powyższymi uwagami PKPP Lewiatan postuluje po pierwsze odrzucenie nowelizacji. Zwraca uwagę, że jeżeli zamiarem ustawodawcy jest rzeczywiste zmniejszenie kosztów poboru podatku dochodowego, ustawodawca powinien zaproponować regulację, która spowoduje radykalne uproszczenie systemu, choćby poprzez wprowadzenie podatku liniowego źródłowego, który wykluczyłby konieczność sporządzania jakichkolwiek rocznych deklaracji podatkowych.

Natomiast jeżeli jedynym możliwym pomysłem na zmniejszenie kosztów poboru podatku dochodowego jest przerzucenie obowiązku rozliczania podatków na płatnika, należy rozważyć pozostawienie obecnego systemu rozliczania podatku rocznego przez płatników (rozliczanie na wniosek podatnika) z jednoczesnym dodaniem nowej możliwości wskazania przez podatnika kwoty ulg oraz organizacji pożytku publicznego.

Skoro jak wynikało z uzasadnienia projektu, w wersji z sejmowego druku 2306, ulga na dzieci oraz ulga internetowa jest najpopularniejszym odliczeniem, z którego korzystają podatnicy, to rozszerzenie obowiązującego uprawnienia przyczyni się do większej ilości rocznych deklaracji PIT-40 składanych przez płatników. Takie rozwiązanie pozwoli podatnikowi na dokonanie wyboru, czy chce być rozliczony przez swojego płatnika, czy może decyduje się sam rozliczyć roczny podatek dochodowy. Ponadto pozwoli pracodawcom na zmniejszenie kosztów prowadzenia działalności, gdyż w tym przypadku nie będziemy mieć do czynienia z podwójnym oświadczeniem podatnika, jak w przypadku propozycji zawartych w druku 661.

Przeczytaj także: PIT-40 "drogi" dla pracodawcy PIT-40 "drogi" dla pracodawcy

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: