eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Zaległe składki ZUS a koszty uzyskania przychodu

Zaległe składki ZUS a koszty uzyskania przychodu

2009-10-07 11:45

Rozpatrzmy następującą sytuację: W wyniku kontroli przeprowadzonej przez ZUS zostały zakwestionowane rozliczenia składkowe w naszej spółce. Kontrola ustaliła, że spółka zalega w zapłacie składek na ubezpieczenia społeczne pracowników za lata ubiegłe. W 2009 r. spółka ta zapłaciła dodatkowe składki na ubezpieczenie społeczne za lata ubiegłe. Kiedy składki na ubezpieczenie społeczne można zaliczyć do kosztów podatkowych? Kiedy zaległe składki można zaliczyć do kosztów podatkowych?

Przeczytaj także: Składki ZUS: odsetki za zwłokę a koszty podatkowe

Odpowiedź
W pierwszej kolejności należy zwróć uwagę na zasady zaliczania do kosztów uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie społeczne. Z przepisów podatkowych wynika, że nie uważa się za koszty podatkowe nieopłaconych do ZUS składek, określonych w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika. Zasadniczo zatem, składki faktycznie opłacone mogą być kosztem podatkowym (także te naliczone i zapłacone w wyniku pokontrolnej decyzji ZUS). Wyjątek stanowią składki od nagród i premii, wypłacanych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym, które nie mogą być kosztem uzyskania przychodów w żadnym wypadku (art. 16 ust. 1 pkt 40 updop).

Czy zaległe składki mogą być kosztem podatkowym spółki?
W związku z tym, że zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez pracodawcę (jako płatnika) mogą być kosztem podatkowym, to również zapłacone na podstawie decyzji pokontrolnej ZUS składki na ubezpieczenia społeczne, w części finansowanej przez spółkę będzie ona mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Takie składki nie zostały bowiem z tych kosztów w żaden sposób wyłączone. Poza tym spółka ma obowiązek ich zapłacenia.

Kiedy zaliczyć zaległe składki do kosztów podatkowych?
Zaległe składki na ubezpieczenia społeczne będą kosztem podatkowym spółki w dacie ich zapłaty do ZUS. W takim przypadku nie ma bowiem zastosowania art. 15 ust. 4h updop. Na podstawie tego przepisu, podatnicy mogą zaliczać składki na ubezpieczenie społeczne do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że składki zostaną opłacone z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji:
  • w miesiącu, za który są należne - w terminie wynikającym z odrębnych przepisów,
  • w miesiącu następnym, w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony - nie później niż do 15 dnia tego miesiąca.

W przypadku naliczenia dodatkowych składek po kontroli nie można mówić o opłaceniu składek w terminie przewidzianym przez przepisy. A zatem zaległe składki na ubezpieczenia społeczne podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w roku, w którym zostaną opłacone przez podatnika (spółkę).

Podstawa prawna:
  • Art. 15 ust. 4h, art. 16 ust. 1 pkt 21, 40, 54a, 57a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r., nr 54, poz. 654 ze zm.),
  • Art. 51 i art. 53 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • Art. 24 i art. 29 ustawy z 13 października 1997 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 137, poz. 887 ze zm.).


Jak uniknąć kosztownych błędów związanych z prowadzeniem księgowości? „Wskazówki Księgowe” to biuletyn aktualnych i praktycznych rozwiązań z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń społecznych i prawa pracy.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: