eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Leasing samochodu: opłaty i koszty eksploatacyjne

Leasing samochodu: opłaty i koszty eksploatacyjne

2009-10-19 11:53

Wykorzystywanie w prowadzonej działalności gospodarczej samochodu osobowego na podstawie leasingu operacyjnego generuje po stronie korzystającego różnego rodzaju wydatki, podobnie jak w przypadku wykorzystywania takich samochodów na podstawie umowy najmu. Większość z nich może on zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu i to, w odróżnieniu od wykorzystywania samochodu na podstawie najmu, bez jakichkolwiek limitów czy dodatkowych ewidencji.

Przeczytaj także: Samochód osobowy w leasingu: wcześniejszy wykup

Korzystający ponosi przede wszystkim opłaty leasingowe, do których zalicza się raty leasingowe oraz czynsz inicjalny, a oprócz nich także różnego rodzaju wydatki eksploatacyjne, koszty konserwacji, ubezpieczenia (jeżeli umowa tak stanowi), przeglądów technicznych itp. Powyższe stanowią dla niego koszty uzyskania przychodów.

Limitowany jest tutaj w zasadzie tylko jeden wydatek. Chodzi o art. 23 ust 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który to wskazuje, iż za koszty uzyskania przychodów nie uznaje się składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 EURO, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.

I na tym koniec ograniczeń. W przypadku samochodów w leasingu operacyjnym nie ma bowiem zastosowania np. art. 23 ust. 1 pkt 46, który to mówi o tym, iż za koszty nie uważa się poniesionych wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra (w celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany tutaj do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu; musi także prowadzić odpowiednie zestawienie wydatków) – który to ma zastosowanie np. w przypadku używania samochodu na podstawie umowy najmu.

Przy leasingu operacyjnym (po stronie korzystającego) nie ma ponadto zastosowania art. 23 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyłączający z kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia samochodu osobowego, w części ustalonej do wartości tego samochodu przewyższającej równowartość 20.000 EURO (przeliczenia dokonuje się na złote polskie wg kursu średniego ogłoszonego przez NBP z dnia przekazania samochodu do używania). W leasingu operacyjnym podmiotem uprawnionym do dokonywania odpisów amortyzacyjnych jest jednak finansujący (leasingodawca) a nie korzystający, w związku z czym przytoczony przepis do tego drugiego nie ma zastosowania.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: