eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podwójna zaliczka na podatek jeszcze przez dwa lata

Podwójna zaliczka na podatek jeszcze przez dwa lata

2009-11-06 11:10

Senat opowiedział się za przesunięciem o dwa lata wejścia w życie przepisów likwidujących obowiązek zapłaty w grudniu podwójnej zaliczki na podatek dochodowy. - Nowelizacja, przerzucając koszty pokrycia ubytków budżetowych spowodowanych spowolnieniem gospodarczym na podatników, nie jest właściwym krokiem - uważa ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich, Adam Ambrozik. - W związku z tym KPP stoi na stanowisku, że jak najszybciej należy zlikwidować obowiązek opłacania podwójnej zaliczki w grudniu - dodał.

Przeczytaj także: Popularne kwartalne rozliczanie podatku dochodowego i VAT?

Zaliczki miesięczne od dochodów wymienionych w ust. 1, za okres od stycznia do listopada, uiszcza się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień, w wysokości zaliczki należnej za listopad, uiszcza się w terminie do dnia 20 grudnia roku podatkowego. Zaliczki kwartalne za okres od pierwszego do trzeciego kwartału roku podatkowego podatnicy uiszczają w terminie do dnia 20 każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka. Zaliczka za ostatni kwartał jest uiszczana w wysokości zaliczki za kwartał poprzedni, w terminie do dnia 20 grudnia.

Tak stanowi art. 44 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym w grudniu danego roku podatnicy rozliczający się za okresy miesięczne muszą de facto wpłacić dwie zaliczki na podatek dochodowy (za listopad i za grudzień, mimo, że ten się jeszcze nie skończył i trudno określić, jaki i czy, w ogóle dochód w nim wystąpi), a podatnicy rozliczający się za okresy kwartalne muszą wpłacić zaliczkę na podatek za kwartał, który także jeszcze się nie skończył.

Wszystko miało się jednak zmienić. Od 2010 r. grudniowa zaliczka na podatek (i odpowiednio za IV kwartał) miała być płatna w terminie do 20 stycznia następnego roku podatkowego. Jej wysokość byłaby natomiast ustalana na podstawie rzeczywistego osiągniętego dochodu za okresy, których dotyczyła (czyli odpowiednio grudzień i IV kwartał danego roku podatkowego).

Podobnie sytuacja wygląda w podatku dochodowym od osób prawnych. I tu także zgodnie z planowanymi zmianami, które miały wejść w życie od 2010 r., ostatnia zaliczka miała zostać przesunięta do 20 dnia pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego.

Te korzystne dla podatników przepisy zostaną jednak odwleczone w czasie. A wszystko to w celu ratowania budżetu państwa. Dzięki bowiem przesunięciu o dwa lata terminu wejścia w życie uchwalonych przepisów, spodziewany ubytek dochodów budżetowych szacowany na 2 mld zł, będzie miał wpływ na budżet dopiero w roku 2012.

W ocenie Konfederacji to właśnie podatnicy ponoszą negatywne skutki sytuacji na rynku, a każda preferencja w prawie podatkowym może przyczynić się do poprawy ich gospodarczego położenia, co z kolei pozwoli szybciej odzyskać naszej gospodarce dobrą kondycję. Nieustannie zmieniane prawo podatkowe, a w szczególności odbieranie podatnikom zapisanych już w ustawie preferencji powoduje powstanie stanu niepewności prawnej, który wyklucza możliwość długofalowego planowania działalności.

Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: