eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Nowe ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych

Nowe ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych

2009-11-19 11:30

Dnia 17 listopada 2009 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 października 2009 r. w sprawie udzielania niektórych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na zatrudnienie pracowników znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji i na zatrudnienie pracowników niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 183, poz. 1426 dalej "rozporządzenie").

Przeczytaj także: Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych: nowe rozporządzenie

Rozporządzenie określa szczegółowe warunki udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc na rekrutację pracowników znajdujących się w bardzo niekorzystnej sytuacji oraz na zatrudnienie pracowników niepełnosprawnych, których definicja dostosowana jest do pojęć zawartych w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 800/2008.

Pomoc może być udzielona małym, średnim i dużym przedsiębiorcom w drodze decyzji podejmowanych przez organy podatkowe w postaci odroczenia, rozłożenia na raty lub umorzenia zobowiązania podatkowego.

Pewne sfery działalności przedsiębiorstw zostały jednak wyłączone spod stosowania przepisów rozporządzenia. Z pomocy nie skorzystają podmioty prowadzące działalność w sektorze węglowym, produkcji podstawowych produktów rolnych objętych rozporządzeniem Komisji WE nr 1857/2006, czy przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rolnych w określonych sytuacjach.

Rozporządzenie określa warunki udzielania pomocy na zatrudnienie pracowników objętych tą regulacją, a także wydatki kwalifikujące się do objęcia pomocą. Wskazuje również przypadki, w których udzielanie pomocy publicznej stanowić będzie pomoc indywidualną podlegającą notyfikacji.

Takimi wydatkami, w przypadku pomocy na zatrudnienie pracowników znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji, są koszty płacy nowo zatrudnionych pracowników ponoszone przez przedsiębiorcę w okresie 12 miesięcy od dnia zatrudnienia, a w przypadku pracowników będących w bardzo niekorzystnej sytuacji - koszty płacy za okres nie dłuższy niż 24 miesiące od dnia zatrudnienia.
Wydatkami kwalifikującymi się do objęcia pomocą w przypadku pracownika niepełnosprawnego są ponoszone przez przedsiębiorcę koszty płacy za cały okres zatrudnienia tego pracownika.

Warunkiem do skorzystania z pomocy jest złożenie przez przedsiębiorcę wniosku o udzielenie pomocy jeszcze przed zatrudnieniem pracownika znajdującego się w szczególnie trudnej sytuacji bądź pracownika niepełnosprawnego.

Rozporządzenie stworzyło możliwość udzielania przez państwo pomocy przedsiębiorcom, która dotychczas była uważana za niezgodną z prawem rynku wspólnotowego. Co warto podkreślić, należy spodziewać się, że będzie ono sprzyjać zatrudnianiu osób, które dotychczas były dyskryminowane przez pracodawców z uwagi na występowanie dodatkowych kosztów związanych z ich zatrudnianiem.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: