eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Odsetki od pożyczki a niedostateczna kapitalizacja

Odsetki od pożyczki a niedostateczna kapitalizacja

2009-11-19 11:32

Ponoszone wydatki na spłatę odsetek od zaciągniętych pożyczek od innych podmiotów na cele prowadzonej działalności gospodarczej co do zasady można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych zawiera tutaj jednak pewne ograniczenia w przypadku pożyczek od podmiotów powiązanych, zwane potocznie przepisami o niedostatecznej kapitalizacji.

Przeczytaj także: Podatek CIT: wartość zadłużenia przy cienkiej kapitalizacji

Chodzi mianowicie o przepisy art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wskazują one, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:
  1. odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez jej udziałowca (akcjonariusza) posiadającego nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki albo udziałowców (akcjonariuszy) posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego udziałowca (akcjonariusza) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek, oraz
  2. odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych przez spółkę innej spółce, jeżeli w obu tych podmiotach ten sam udziałowiec (akcjonariusz) posiada nie mniej niż po 25% udziałów (akcji), a wartość zadłużenia spółki otrzymującej pożyczkę (kredyt) wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% jej udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale tych udziałowców (akcjonariuszy) oraz wobec spółki udzielającej pożyczki (kredytu) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek; przepisy te stosuje się odpowiednio do spółdzielni, członków spółdzielni oraz funduszu udziałowego takiej spółdzielni

Problemem może się jednak okazać określenie kręgu podmiotów, w stosunku do których powyższe przepisy należy stosować. O ile nie ma większych trudności w sytuacji, gdy udzielającym pożyczki jest bezpośrednio udziałowiec (akcjonariusz) spółki, bądź gdy spółki zawierające umowę pożyczki mają wspólnego udziałowca (akcjonariusza), który posiada nie mniej niż 25% udziałów w obu spółkach (pożyczka od tzw. spółki siostrzanej), tak w pozostałych sytuacjach można dostać podatkowego zawrotu głowy (chociażby z uwagi na skomplikowany sposób ujęcia powyższych zapisów). Z pewną pomocą przychodzą nam tutaj interpretacje organów podatkowych, które uważają, iż powyższe należy interpretować w sposób ścisły, jako wyjątek od reguły zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodu.

I tak Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 08.07.2008 r. nr IP-PB3-423-670/08-3/JB zgodził się ze stanowiskiem spółki, iż powyższe przepisy nie mają zastosowania w sytuacji, gdy pożyczka pochodzi od spółki, która nie jest bezpośrednio udziałowcem/akcjonariuszem spółki biorącej pożyczkę ani jej tzw. spółką siostrzaną.

Z kolei Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 03.11.2008 r. nr ITPB3/423-426/08/MK wskazał, iż w sytuacji, gdy pożyczki spółce córce udziela spółka-babka, która to posiada 100% udziałów w spółce-matce (posiadającej 100% udziałów spółki-córki), przepisy o niedostatecznej kapitalizacji także nie znajdą zastosowania. Tutaj bowiem pożyczkodawca posiada jedynie „pośrednio” 100% udziałów pożyczkobiorcy.

Także Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 18.07.2008 r. nr ILPB3/423-244/08-3/HS wskazał, iż jeżeli pożyczka została udzielona przez podmiot, który nie jest udziałowcem pożyczkobiorcy, lecz jest jedynie udziałowcem innej spółki („spółki – matki” pożyczkobiorcy), która posiada ponad 25% udziałów w kapitale pożyczkobiorcy, to ograniczenia wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 60 i pkt 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie mają zastosowania.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: