eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiRachunkowość › Sprzedaż aportu rzeczowego w postaci środka trwałego

Sprzedaż aportu rzeczowego w postaci środka trwałego

2009-11-27 05:00

Rozpatrzmy następującą sytuację: Spółka sprzedaje aport rzeczowy wniesiony w 2006 r. Nie było VAT do odliczenia. Jak zaksięgować tę sprzedaż?
Odpowiedź: Sprzedaż aportu rzeczowego w postaci środka trwałego należy ewidencjonować podobnie, jak sprzedaż środka trwałego zakupionego z własnych środków.

Sprzedaż środka trwałego wniesionego wcześniej jako aport nie wpłynie na wysokość kapitału zakładowego. Środek trwały w chwili wniesienia aportem powiększył majątek firmy i w okresie jego użytkowania przynosił określone korzyści. Ponadto w wyniku sprzedaży firma otrzymała środki pieniężne.

W ujęciu rachunkowym sprzedaż środka trwałego wniesionego uprzednio jako aport związana jest z pozostałą działalnością operacyjną firmy. Przychód ze sprzedaży należy ująć jako Pozostałe przychody operacyjne, natomiast koszt sprzedaży (wartość brutto środka minus dotychczasowe umorzenie) jako Pozostałe koszty operacyjne.

Dla celów podatku VAT sprzedaż środka trwałego należy traktować jako sprzedaż zwolnioną (sprzedaż towaru używanego), ponieważ okres jego użytkowania w firmie wyniósł co najmniej pół roku i w chwili wniesienia jako aport nie było podatku VAT do odliczenia.

PRZYKŁAD
Firma sprzedała samochód ciężarowy wniesiony wcześniej jako aport za 30.000 zł. Wartość samochodu w chwili wniesienia aportem wyniosła 100.000 zł, dotychczasowe umorzenie w dniu sprzedaży wyniosło 80.000 zł.

Ujęcie księgowe:
 1. Faktura sprzedaży samochodu:
  Wn Rozrachunki z odbiorcami 30.000 zł
  Ma Pozostałe przychody operacyjne 30.000 zł.
 2. Wyksięgowanie wartości netto samochodu:
  Wn Umorzenie środków trwałych 80.000 zł
  Wn Pozostałe koszty operacyjne 20.000 zł
  Ma Środki trwałe 100.000 zł.

Podstawa prawna:
 • art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 ze zm.),
 • art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.).


Jak uniknąć kosztownych błędów związanych z prowadzeniem księgowości? „Wskazówki Księgowe” to biuletyn aktualnych i praktycznych rozwiązań z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń społecznych i prawa pracy.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.