eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Dochód z funduszy inwestycyjnych a podatek dochodowy

Dochód z funduszy inwestycyjnych a podatek dochodowy

2009-12-01 08:10

23 kwietnia 2009 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (dalej "dyrektor") wydał interpretację indywidualną w sprawie o sygnaturze IPPB2/415-33/09-3/AZ (dalej "interpretacja"), która dotyczyła opodatkowania dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych.

Przeczytaj także: Jednostki uczestnictwa w spadku: sprzedaż a podatek

Sprawa dotyczyła Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (dalej „fundusz”), które prowadzi działalność w zakresie zarządzania funduszami inwestycyjnymi, oferując klientom jednostki uczestnictwa tego funduszu. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych, jednostki uczestnictwa może nabyć również spółka jawna, której jednym wspólnikiem jest osoba fizyczna a drugim osoba prawna. Sytuacja taka zobowiązuje fundusz w przyszłości do odkupienia jednostek uczestnictwa według ich bieżącej wartości.

Istotą interpretacji było rozstrzygnięcie zagadnienia, czy fundusz inwestycyjny dokonujący odkupienia jednostek uczestnictwa od uczestnika będącego spółką osobową, w której jeden wspólnik jest osobą fizyczną a drugi osobą prawną, nie jest zobowiązany do pobrania zryczałtowanego podatku, o którym mowa w art. 30 a ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176, dalej „ustawa”), w konsekwencji czego całość kwoty pochodzącej z odkupienia jednostek uczestnictwa powinien przekazać na rachunek uczestnika - spółki osobowej, czy też powinien pobrać 19% zryczałtowany podatek na podstawie ustawy od połowy dochodu spółki osobowej, uzyskanego z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, należnego wspólnikowi będącemu osobą fizyczną a pozostały dochód bez potrąceń przekazać spółce osobowej, jako udział należny wspólnikowi tej spółki będącemu osobą prawną.

Dyrektor uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym w przypadku gdy fundusz odkupuje jednostki uczestnictwa od uczestnika, który jest spółką osobową, gdzie jeden ze wspólników jest osobą fizyczną a drugi osobą prawną, powinien podzielić kwotę, która stanowi nadwyżkę pomiędzy kwotą uzyskaną z odkupienia jednostek a kwotą jaką uczestnik zapłacił za nabycie tych jednostek, powiększoną o opłaty manipulacyjne pobrane przez fundusz przy zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa (dochód od kapitału) i dopiero wówczas, od części tej kwoty (stanowiącej udział wspólnika będącego osobą fizyczną w zyskach spółki osobowej) pobrać jako płatnik zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu udziału w funduszach kapitałowych. Nie ma przy tym znaczenia czy wspólnik będący osobą fizyczną opodatkowany jest na zasadzie art. 27 czy art. 30 c ustawy.

Pozostałą kwotę z tego udziału, należną wspólnikowi będącemu osobą prawną, fundusz powinien przekazać na rachunek spółki osobowej. W przypadku bowiem uczestników funduszu będących osobami prawnymi, ich dochód uzyskany z odkupienia przez fundusz jednostek uczestnictwa opodatkowany jest na zasadach ogólnych. Podatnik taki zobowiązany jest samodzielnie rozliczyć się z należnego od takiego dochodu podatku.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: