eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiRachunkowość › Koncesja na alkohol: opłata a księgi rachunkowe

Koncesja na alkohol: opłata a księgi rachunkowe

2009-12-02 07:33

Rozpatrzmy następującą sytuację: Spółka zmieniła KRS i do swojej podstawowej działalności dopisała: obrót hurtowy napojami alkoholowymi o zawartości do 18%. W jaki sposób należy zaksięgować opłatę za wydanie zezwolenia na taki obrót? Czy są to koszty zespołu 4, czy może 7?
Opłatę za wydanie koncesji (zezwolenia) na sprzedaż napojów alkoholowych ujmuje się w ewidencji księgowej jako "Rozliczenia międzyokresowe kosztów czynne" i proporcjonalnie do osiąganych przychodów z ich sprzedaży zalicza do kosztów zespołu 4 "Podatki i opłaty".

Pomimo swobody działalności gospodarczej niektóre rodzaje działalności, w tym sprzedaż alkoholu, wymagają koncesji. Otrzymanie koncesji wiąże się z obowiązkiem uiszczenia opłaty koncesyjnej. Opłata koncesyjna jest opłatą o charakterze publicznoprawnym i związana jest z podstawową działalnością spółki, która rozszerzyła zakres działalności o obrót hurtowy napojami alkoholowymi.

Z uwagi na to, że uiszczona opłata koncesyjna dotyczy zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych na ściśle określony okres, należy powiązać poniesiony koszt z osiąganymi przychodami z ich sprzedaży, zgodnie z obowiązującą w rachunkowości zasadą współmierności kosztów i przychodów. Służą temu rozliczenia międzyokresowe kosztów czynne.

Zasada współmierności polega na tym, że koszty poniesione w celu osiągnięcia określonych przychodów muszą być ujęte w księgach rachunkowych w tym samym okresie rozrachunkowym co osiągnięte przychody.

Przykład
Firma otrzymała zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających do 18% alkoholu na okres roczny i w związku z tym uiściła opłatę w wysokości 4.000 zł.
 1. Uiszczona opłata koncesyjna:
  • Wn konto "Rozliczenia międzyokresowe kosztów czynne" 4.000 zł,
  • Ma konto "Rachunek bankowy" 4.000 zł.
 2. Opłata koncesyjna przypadająca na dany okres sprawozdawczy (1/12 z 4.000 zł):
  • Wn konto "Podatki i opłaty" 333,33 zł,
  • Ma konto "Rozliczenia międzyokresowe kosztów czynne" 333,33 zł.

Podstawa prawna:
 • art. 6 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 ze zm.,
 • ustawa z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi - Dz.U. z 2002 r. nr 147, poz. 1231 ze zm.


Czasopismo "Rachunkowość dla Praktyków" to praktyczne wskazówki dotyczące najnowszych zmian w podatkach, rachunkowości i ubezpieczeniach społecznych, przeznaczone dla doświadczonych księgowych i głównych księgowych, dla kogoś takiego jak Ty!

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.