eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Wynagrodzenie prokurenta jako inne źródła przychodów?

Wynagrodzenie prokurenta jako inne źródła przychodów?

2009-12-08 11:18

Zarząd naszej spółki powołał prokurenta, który jest naszym pracownikiem. W związku z tym, że zakres obowiązków w ramach stosunku pracy całkowicie nie pokrywa się z czynnościami wykonywanymi w charakterze prokurenta, zarząd podjął uchwałę o ustanowieniu dla prokurenta wynagrodzenia z tego tytułu. Jak należy opodatkować takie wynagrodzenie?
W tym przypadku wypłacone prokurentowi wynagrodzenie stanowi przychód z innych źródeł.

Z pytania wynika, że osoba powołana do pełnienia funkcji prokurenta jest jednocześnie pracownikiem spółki, zatrudnionym w ramach stosunku pracy. W związku z tym, uzyskane z tego tytułu przychody mogłyby być zakwalifikowane do przychodów ze stosunku pracy, ale tylko wtedy, gdyby umowa o pracę swoim zakresem obejmowała wykonywanie czynności związanych z prokurą oraz otrzymywane z tego tytułu wynagrodzenie.

W tym przypadku, jak można wywnioskować z pytania, w umowie o pracę nie ma określonego zakresu obowiązków pracownika jako prokurenta, co oznacza, że przychód z tytułu pełnienia funkcji prokurenta nie może być kwalifikowany do źródła przychodów ze stosunku pracy. W tym przypadku wypłacane wynagrodzenie za pełnienie obowiązków prokurenta stanowi przychód z innych źródeł. Spółka wypłacająca wynagrodzenie ma obowiązek wystawić prokurentowi informację PIT-8C (interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 4 września 2008 r., sygn. IBPB2/415-1049/08/BD (KAN-5644/06/08).

Kwotę wykazaną w PIT-8C podatnik powinien wykazać w składanym przez siebie zeznaniu PIT-36 i opodatkować z pozostałymi dochodami według skali podatkowej.


Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.