eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Pracownik na zwolnieniu: świadczenia rzeczowe a podatek

Pracownik na zwolnieniu: świadczenia rzeczowe a podatek

2009-12-18 09:06

Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: Jeden z naszych pracowników zachorował i przebywa na zwolnieniu lekarskim. W obecnej chwili świadczenie w postaci zasiłku chorobowego jest wypłacane przez ZUS. Z okazji świąt Bożego Narodzenia przekazujemy pracownikom bony towarowe. Z powodu choroby tego pracownika odprowadzając zaliczkę, musimy „sfinansować” ją z własnych środków. Czy w związku z tym powinniśmy potrącić zaliczkę na podatek?

Przeczytaj także: Umowa o pracę: zasiłek chorobowy a zaliczka na podatek

Tak, w tym przypadku na pracodawcy ciążą obowiązki płatnika. Nie ma znaczenia, że pracodawca musi dopełnić tego obowiązku z własnych środków.

Z pytania wynika, że pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim i nie otrzymuje od pracodawcy wynagrodzenia chorobowego. Zasiłek chorobowy wypłaca – na rzecz tego pracownika – ZUS. Jednak w związku z istniejącym stosunkiem pracy pracownik otrzymuje od pracodawcy świadczenia rzeczowe stanowiące przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu. Na pracodawcy będą więc ciążyły obowiązki płatnika należnych zaliczek na podatek dochodowy od wartości tych świadczeń.

Przypomnijmy, że płatnikiem jest podmiot obowiązany do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu (art. 8 Ordynacji podatkowej). Natomiast jeśli płatnik nie wywiąże się z tych obowiązków, odpowiada za podatek niepobrany lub pobrany, a niewpłacony (art. 30 § 1 Ordynacji podatkowej).

W tym przypadku obowiązek pracodawcy jako płatnika podatku dochodowego wynika przede wszystkim z art. 31 updof, zgodnie z którym pracodawca ma obowiązek jako płatnik obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek od przychodów m.in. ze stosunku pracy.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu mamy do czynienia z przychodami ze stosunku pracy. Oznacza to, że przychodem w tym przypadku będzie wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (art. 11 ust. 1 updof).

W takiej sytuacji podatnik powinien wpłacić płatnikowi kwotę zaliczki albo należnego podatku zryczałtowanego przed udostępnieniem mu wygranej lub świadczenia. Nie dotyczy to jednak omawianego przypadku.

Nie ma więc przepisu, który odnosiłby się do sytuacji, gdy płatnik odprowadza zaliczkę finansując ją z własnych środków.

Podstawa prawna:
  • Art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 31, art. 38 ust. 1, art. 41 ust. 7 i 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.); w tekście: updof.
  • Art. 8 i art. 30 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.); w tekście: Ordynacja podatkowa.


Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: