eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiRachunkowość › Zaliczka na podatek dochodowy: ewidencja na kontach

Zaliczka na podatek dochodowy: ewidencja na kontach

2009-12-27 08:24

Podatnicy są zobowiązani w trakcie roku wpłacać zaliczki na podatek dochodowy od uzyskanego dochodu. Na jakich kontach należy księgować należne i płacone w trakcie roku zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych spółki z o.o.? Jak należy zaksięgować kwotę należnego podatku dochodowego od osób prawnych wynikającą z zeznania za dany rok podatkowy? Jak zaksięgować kwotę nadpłaty w podatku dochodowym od osób prawnych przy założeniu, że spółka z o.o. nie posiada obowiązku ustalania aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego?
Odpowiedź: Zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych, roczny podatek dochodowy od osób prawnych oraz nadpłatę w podatku dochodowym od osób prawnych należy księgować na kontach Podatek dochodowy, analityka Podatek dochodowy bieżący oraz Rozrachunki publicznoprawne, analityka Podatek dochodowy od osób prawnych po stronie Wn lub Ma w zależności od charakteru podatku dochodowego - podlegającego zapłacie czy zwrotowi od urzędu skarbowego.

Płacony w ciągu roku podatek dochodowy od osób prawnych ma charakter zaliczkowy, co oznacza, że po zakończeniu roku podatkowego oblicza się podatek dochodowy za cały rok i dokonuje w ewidencji księgowej korekty pomiędzy kwotą rocznego podatku dochodowego, a kwotą należnych i zapłaconych zaliczek. Korekta podatku dochodowego wynika z zapłaty zaliczki za ostatni miesiąc roku podatkowego w wysokości zaliczki za miesiąc przedostatni.

Ewidencja księgowa zaliczek na podatek dochodowy i rocznego podatku dochodowego:
Wn
Podatek dochodowy, analityka Podatek dochodowy bieżący
Ma Rozrachunki publicznoprawne, analityka Podatek dochodowy od osób prawnych.

Ewidencja księgowa nadpłaty w podatku dochodowym:
Wn
Rozrachunki publicznoprawne, analityka Podatek dochodowy od osób prawnych
Ma Podatek dochodowy, analityka Podatek dochodowy bieżący.

PRZYKŁAD
W spółce należne i zapłacone zaliczki na podatek dochodowy za 2008 r. wyniosły 102.000 zł. Roczny podatek dochodowy wyniósł 99.000 zł . Spółka dokonała korekty w księgach rachunkowych, zmniejszając podatek dochodowy o 3.000 zł.

Ewidencja I - XI 2008 r.:
Wn
Podatek dochodowy, analityka Podatek dochodowy bieżący 102.000 zł
Ma Rozrachunki publicznoprawne, analityka Podatek dochodowy od osób prawnych 102.000 zł.

Ewidencja XII 2008 r.:
Wn
Rozrachunki publicznoprawne, analityka Podatek dochodowy od osób prawnych 3.000 zł
Ma Podatek dochodowy, analityka Podatek dochodowy bieżący 3.000 zł.

Podstawa prawna: art. 25 ust. 1 i 1a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.).


Jak uniknąć kosztownych błędów związanych z prowadzeniem księgowości? „Wskazówki Księgowe” to biuletyn aktualnych i praktycznych rozwiązań z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń społecznych i prawa pracy.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.