eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podatek od nieruchomości: zwrot a przychód podatkowy

Podatek od nieruchomości: zwrot a przychód podatkowy

2010-01-01 12:38

Rozpatrzmy następującą sytuację: Spółka z Konina ma otrzymać zwrot nadpłaty w podatku od nieruchomości. Kiedy powstanie przychód z tytułu nadpłaty w podatku od nieruchomości w przypadku jej zwrotu w formie gotówkowej?

Przeczytaj także: Kiedy rozliczyć zwrot podatku od nieruchomości?

Odpowiedź:
Jeśli podatki i opłaty zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, wówczas zwrócone podatki i opłaty będą stanowiły przychód w części, w jakiej zostały wcześniej uznane za koszty uzyskania przychodów.

Oznacza to, że jeśli firma podatek od nieruchomości wynikający z deklaracji podatkowej za dany rok podatkowy zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych, w takiej części w jakiej wcześniej podatek od nieruchomości zaliczono do kosztów uzyskania przychodu nadpłata będzie stanowiła przychód podatkowy dla firmy (art. 12 ust. 4 pkt 6 updop).

Momentem rozpoznania przychodu, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 updop, będzie moment faktycznego otrzymania przez firmę zwrotu nadpłaconego podatku. Nadpłata w podatku od nieruchomości, wynikająca z wydanej przez organ podatkowy decyzji określającej wysokość tej nadpłaty za lata ubiegłe, jak również ze złożonej przez podatnika deklaracji korygującej za lata ubiegłe, stanowi przychód podatkowy w dacie zwrotu kwoty nadpłaty przez organ podatkowy (kasowe rozpoznanie przychodu). Data zarachowania w księgach rachunkowych decyzji, stwierdzającej powstanie nadpłaty nie stanowi podstawy do uznania, że w tej dacie należy rozpoznać przychód podatkowy, gdyż regulacje ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wiążą datę rozpoznania przychodu z datą otrzymania przez spółkę zapłaty, nie zaś zarachowania przychodu należnego w księgach rachunkowych.

Momentem powstania przychodu pieniężnego jest moment otrzymania, czyli wpływu, bezpośrednio do majątku podatnika względnie na jego rachunek wymienionych środków, skutkującego powstaniem po stronie podatnika możliwości dysponowania tymi środkami. W obrocie bezgotówkowym będzie to dzień uznania rachunku bankowego podatnika jako rachunku wierzyciela.


Czy wiesz jak rozliczać podatki dochodowe? Odpowiedź znajdziesz w poradniku "Podatki dochodowe w praktyce". Znajdziesz w nim porady i praktyczne przykłady dotyczące rozliczeń podatkowych w firmie.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: