eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Zapłacone za zleceniobiorcę składki ZUS a przychód podatkowy

Zapłacone za zleceniobiorcę składki ZUS a przychód podatkowy

2010-01-02 11:12

Zapłacone za zleceniobiorców składki ZUS stanowią dla nich przysposobienie majątkowe mające swoje źródło w umowie zlecenie. W związku z tym stanowią one przychód z działalności wykonywanej osobiście tych zleceniobiorców. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 15.12.2009 r. nr IPPB2/415-593/09-4/MK1.

Przeczytaj także: Umowa zlecenie a źródła przychodów

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

We wniosku wskazano, iż w wyniku kontroli poprawności rozliczeń składek ZUS, część umów o dzieło za okres od II.2000 do VI.2008 została zakwestionowana i przemianowana na umowy zlecenia. To pociągnęło za sobą zaniżenie składek ZUS u osób, których dotyczyły powyższe umowy. Korekty do ZUS zostały sporządzone i przesłane przez wnioskodawcę na początku 2009 r. Składki wynikające z powyższych korekt w części, która powinna być finansowana przez pracownika zostały zapłacone jednorazowo przez Wnioskodawcę w kwietniu 2009 roku i nie były potrącone pracownikom. Natomiast pozostała część, czyli składki finansowane przez pracodawcę zostały objęte układem ratalnym. Powstała wątpliwość, czy zapłacone za zleceniobiorców składki stanowią dla nich przychody podatkowe, a jeśli tak, to w jaki sposób je rozliczyć w sytuacji gdy dotyczą one obecnych pracowników jak i osób już nie pracujących u wnioskodawcy? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym w 2009 r., opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 11 ust. 1 ww. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Przepis art. 13 pkt 8 ww. ustawy stanowi, iż za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

a. osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
b. właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością

- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

W przedmiotowym przypadku w wyniku kontroli ZUS część umów o dzieło za okres od lutego 2000 r. do czerwca 2008 r. została zakwestionowana i przemianowana na umowy zlecenia, w wyniku czego nastąpiło zaniżenie składek ZUS u osób, których dotyczą powyższe umowy. Korekty do ZUS zostały sporządzone i przesłane przez Wnioskodawcę na początku 2009 roku. Składki wynikające z powyższych korekt w części, która powinna być finansowana przez pracownika zostały zapłacone jednorazowo przez Wnioskodawcę w kwietniu 2009 roku i nie były potrącone pracownikowi. Natomiast pozostała część, czyli składki finansowane przez pracodawcę zostały objęte układem ratalnym.

Z ogólnej definicji przychodów zawartej w ww. art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że przychodami są w szczególności otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Dlatego też zapłacone przez Wnioskodawcę w 2009 r. za podatnika (zleceniobiorcę) składki, w części, która powinna być finansowana przez zleceniobiorcę stanowią przychód zleceniobiorcy (jeśli nie będą egzekwowane na drodze cywilnoprawnej), bowiem otrzymał on nieodpłatne świadczenie od zleceniodawcy (zleceniodawca zapłacił za niego składki, które powinny być finansowane ze środków zleceniobiorcy).

Zapłacone składki stanowią dla zleceniobiorcy przysporzenie majątkowe mające swoje źródło w umowie zlecenia, wobec czego przysporzenie to będzie stanowiło przychód z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nie jak twierdzi Wnioskodawca z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ww. ustawy.

Datą powstania przychodu z powyższego tytułu będzie data ich wpłaty przez Wnioskodawcę jako płatnika na konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czyli data wykonania zobowiązania za zleceniobiorcę. Zatem Wnioskodawca jako płatnik obowiązany jest do wystawienia i wykazania tych przychodów w informacji o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek w PIT-11 za 2009 r. zarówno w sytuacji byłych jak i obecnych zleceniobiorców.

Zgodnie bowiem z art. 42 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani przesłać podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 1, oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatnika - imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 41 ust. 1, sporządzone według ustalonego wzoru.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: