eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Podatek od sprzedaży nieruchomości w PIT-39?

Podatek od sprzedaży nieruchomości w PIT-39?

2010-01-04 13:00

W zależności od daty nabycia bądź wybudowania nieruchomości (praw majątkowych), różne są sposoby opodatkowania przychodu/dochodu uzyskanego z ich sprzedaży. Różne są także formularze, na których podatek z tego tytułu się wykazuje. Najnowszy z nich to PIT-39, który ma zastosowanie, gdy zbywana nieruchomość została nabyta/wybudowana nie wcześniej niż w 2009 r.

Przeczytaj także: Podatek od sprzedaży nieruchomości nabytej w 2009 r.

Jak wskazano we wstępie, formularz PIT-39 przeznaczony jest dla podatników, którzy w danym roku podatkowym (tutaj 2009) uzyskali przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych nabytych lub wybudowanych po dniu 31 grudnia 2008 r. opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przypomnijmy, iż podstawą opodatkowania zgodnie z tym przepisem jest dochód uzyskany ze sprzedaży, czyli przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania, przy czym ustawa wskazuje, co należy tutaj rozumieć pod pojęciem kosztu.

Zeznanie to składa się w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po danym roku podatkowym. Tym samym w roku 2010 zeznanie to muszą złożyć podatnicy, którzy nabyli/wybudowali nieruchomości lub prawa majątkowe w roku 2009 i w tym samym roku je sprzedali.

Przykład
Pan Piotr w lutym 2009 r. zakupił budynek mieszkalny. Z różnych przyczyn dokonał jego sprzedaży w grudniu 2009 r. Zeznanie podatkowe z tytułu jego sprzedaży musi złożyć do dnia 30 kwietnia 2010 r. W tym terminie także musi uregulować należny z tego tytułu podatek dochodowy. Gdyby sprzedaży dokonał w 2010 r. (np. 2 stycznia) obowiązek złożenia zeznania oraz zapłacenia podatku wystąpiłby dopiero w 2011 roku.


Zeznanie to składa się do urzędu skarbowego ustalonego wg miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu danego roku podatkowego, a gdy zamieszkanie na terytorium RP ustało przed tym dniem (czyli w trakcie roku) – wg ostatniego miejsca zamieszkania na terytorium RP. Zeznanie to można złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym, nadać pocztą bądź za pomocą środków komunikacji elektronicznej (Internet) bez konieczności posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

W zeznaniu PIT-39 wykazuje się nie tylko wysokość przychodów/dochodów podlegających opodatkowaniu, ale także korzystających ze zwolnienia w ramach tzw. ulgi mieszkaniowej (przypomnijmy, iż podatku nie trzeba płacić od tej części dochodu, która w terminie 2 lat zostanie wydatkowana za cele mieszkaniowe podatnika).

Ponadto w PIT-39 ustawodawca przewidział także możliwość przekazania 1 proc. podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.

Przypomnijmy także, iż podatnicy, którzy w 2009 r. sprzedali nieruchomości bądź prawa majątkowe nabyte lub wybudowane w latach 2007-2008, podatek od tych transakcji wykażą w zeznaniach: PIT-36, PIT-36L bądź PIT-38 (w zależności od osiągniętych w tym roku innych dochodów) także w terminie do 30 kwietnia 2010 r. Nie dotyczy to tych podatników, którzy w stosunku do tej sprzedaży skorzystają z ulgi meldunkowej. Z kolei podatnicy, którzy w 2009 r. zbyli nieruchomości bądź prawa majątkowe nabyte lub wybudowane przed dniem 01 stycznia 2007 r., składają deklarację PIT-23 w terminie 14 dni od dokonania transakcji zbycia. Podatek natomiast nie wystąpi, jeżeli zbywana nieruchomość bądź prawo majątkowe zostały nabyte/wybudowane do końca 2003 r. W stosunku do nich upłynął bowiem pięcioletni okres określający omawiane tutaj źródło przychodów.

Do pobrania:
Deklaracja PIT-39

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: