eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Podatek od spadku: ulga meldunkowa a termin 5 lat

Podatek od spadku: ulga meldunkowa a termin 5 lat

2010-01-10 12:38

Przeczytaj także: Podatek od spadku: ulga meldunkowa gdy sprzedaż lokalu


Ulga, o której mowa w art. 16 ust. 1 ustawy przysługuje osobom, które łącznie spełniają następujące warunki (art. 16 ust. 2 ww. ustawy):

1. spełniają wymogi określone w art. 4 ust. 4, tj. posiadają obywatelstwo polskie lub mają miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2. nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy,
3. nie dysponują spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie są właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego,
4. nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu,
5. będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat:

a. od dnia złożenia zeznania podatkowego – jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku,
b. od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku – jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.

Mając na uwadze ww. przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn stwierdzić należy, że zasadniczym celem ustawodawcy jest zwolnienie bliskich spadkodawcy lub darczyńcy od obciążeń podatkowych z tytułu nabycia nieruchomości mieszkaniowej, gdy nie dysponują innym mieszkaniem czy domem i będą zamieszkać w uzyskanej nieruchomości przez okres 5 lat.

Zgodnie z art. 16 ust. 7 powołanej powyżej ustawy, nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji zbycie udziału w budynku lub lokalu na rzecz innego ze spadkobierców lub obdarowanych oraz zbycie budynku lub lokalu, jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni nabyła w drodze spadku po zmarłym w 1999 r. mężu nieruchomość lokalową. Wnioskodawczyni w przedmiotowym lokalu jest zameldowana i zamieszkuje od lat 60-tych. Wnioskodawczyni prawdopodobnie zamierza zbyć nieruchomość lokalową w 2010 r.

Reasumując należy stwierdzić, iż warunkiem niezbędnym do skorzystania przez Wnioskodawczynię z ulgi, o której mowa w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, jest zobowiązanie do zamieszkiwania w nabytej nieruchomości lokalowej przez 5 lat od dnia złożenia zeznania podatkowego, jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku. W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawczyni dotyczące stwierdzenia, iż okres 5-letni konieczny do zachowania ulgi mieszkaniowej w przypadku Wnioskodawczyni jest zachowany, ponieważ jest zameldowana i zamieszkuje w przedmiotowej nieruchomości lokalowej od lat 60-tych XX-wieku, należy uznać za nieprawidłowe.

Mając na uwadze powyższe należy wskazać, iż Wnioskodawczyni składając zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych SD-3, może skorzystać z ulgi zawartej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, tylko o ile spełni warunki zawarte w tym przepisie. Jednym z warunków koniecznych do jej zastosowania, jest okres zamieszkiwania w nabytej nieruchomości lokalowej przez okres 5 lat od dnia złożenia zeznania podatkowego. Natomiast w przypadku zbycia lokalu mieszkalnego w 2010 r., Wnioskodawczyni nie utraci prawa do powyższej ulgi, tylko wówczas jeżeli spełni przesłanki zawarte w art. 16 ust. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn jak wskazano powyżej. W przeciwnym przypadku Wnioskodawczyni będzie zobowiązana do zapłaty podatku od spadków i darowizn. W sytuacji przedstawionej we wniosku obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy. A zatem, jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, w tym przypadku akt poświadczenia dziedziczenia, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma, a nie jak twierdzi Wnioskodawczyni w momencie zbycia przedmiotowej nieruchomości lokalowej.

W przypadku, gdy Wnioskodawczyni skorzystałaby z ulgi, o której mowa w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn i następnie nie dotrzyma warunków wynikających z ww. ulgi to powinna zgłosić powyższy fakt do organu podatkowego. W takim przypadku naczelnik urzędu skarbowego wyda decyzję ustalającą wysokość podatku od spadków i darowizn.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: