eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podatki 2009: hity i buble podatkowe

Podatki 2009: hity i buble podatkowe

2010-01-14 10:42

Ranking "Buble i Hity" to coroczne badanie opinii przeprowadzone wśród polskich przedsiębiorców przez Stowarzyszenie Podatników w Polsce, którego celem jest wytypowanie wprowadzonych w ubiegłym roku przepisów prawnych, które mogą być uznane za ułatwienie dla podatników lub przeciwnie znacznie utrudniające im rozliczenie z fiskusem. Ranking ogłoszony został już po raz szósty podczas spotkania "O podatkach 2010 i nie tylko" organizowanego wspólnie z HLB Zespół Doradców Podatkowych J. Czernecki Sp. z o.o. w dniu 12 stycznia br. w Krakowie.

Przeczytaj także: Podatki 2013: korekta kosztów bublem roku

Propozycje bubli i hitów dostarczają członkowie Stowarzyszenia Podatników w Polsce, w porozumieniu z doradcami podatkowymi. Spośród rozwiązań legislacyjnych, które zostały uchwalone lub zaczęły obowiązywać w 2009 roku, wybranych zostało kilka typów, na które następnie przedsiębiorcy i doradcy podatkowi mogli oddawać swoje głosy. Ankieta wśród kilku tysięcy osób, prowadzona została wspólnie z miesięcznikiem „Doradca podatkowy”.

-Dla hitu kryterium wyróżnienia był jego pozytywny wpływ na prowadzenie działalności przez przedsiębiorców. Charakterystyczną cechą bubla była natomiast niejasność lub absurdalność proponowanych rozwiązań, a co za tym idzie spowodowanie znacznego utrudnienia w prowadzeniu działalności gospodarczej - mówi Jacek Czernecki, Członek Zarządu Stowarzyszenia, doradca podatkowy i ekspert społeczny SP-PL.

BUBLE PODATKOWE 2009


Pierwsze miejsce wśród bubli podatkowych zajęła:

Instytucja tzw. „jednego okienka”
Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej uprościła zakładanie działalności poprzez wprowadzenie od dnia 31 marca 2009 r. tzw. „jednego okienka", jako przejściowej formy rejestracji działalności gospodarczej. Osoba zakładająca nową firmę ma składać wniosek o wpis do poszczególnych rejestrów (gminnej ewidencji, urzędu skarbowego, ZUS jako płatnika, urzędu statystycznego) tylko w urzędzie gminy (bądź razem ze zgłoszeniem do KRS w sądzie rejestrowym).

Oprócz złożenia wniosku o wpis, przyszły przedsiębiorca musi jednak zgłosić się do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego oraz złożyć w formie elektronicznej lub pisemnej bezpośrednio do ZUS formularz ZUS ZUA albo ZUS ZZA. Ponadto należy pamiętać o konieczności osobnego zgłaszania w urzędzie skarbowym formy opodatkowania PIT przedsiębiorcy oraz ewentualnej rejestracji w zakresie VAT.

Stowarzyszenie zaznacza, że wielu nowych przedsiębiorców nieświadomie dokonywało wówczas błędnego wyboru formy opodatkowania dla celów podatku dochodowego lub rejestracji w zakresie VAT.

Kolejne wytypowane przez podatników buble podatkowe to:

Niedopracowane rozporządzenia wykonawcze do ustaw antykryzysowych.
„Pakiet antykryzysowy” zapowiadano jako zbiór rozwiązań pomocnych w uniknięciu skutków kryzysu. Niestety wprowadzone regulacje okazały się mało pomocne, a w samym dostępie do pomocy przeszkadzają także złe rozporządzenia wykonawcze do ustaw antykryzysowych. Przykładem może być wydane w maju br. rozporządzenie do znowelizowanej ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa. Mimo, że sama nowelizacja jest użyteczna, nie mniej rozporządzenie nakłada obowiązek kompletowania i dostarczania ogromnej liczby dokumentów, co w znacznym stopniu utrudnia korzystanie z rozwiązań zawartych w pakiecie.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: