eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Ryczałt ewidencjonowany: prywatny najem lokalu dla firmy

Ryczałt ewidencjonowany: prywatny najem lokalu dla firmy

2010-01-19 12:08

Osoby prywatne mogą wynajmować poza prowadzoną działalnością gospodarczą swoje nieruchomości nie tylko na cele mieszkalne dla innych osób prywatnych, ale także dla firm na cele związane z prowadzoną przez nie działalnością gospodarczą. Od tego roku obowiązuje jedna stawka ryczałtu od tzw. najmu prywatnego, co zachęca do korzystania z tej formy opodatkowania. Dodatkowo prawidłowo skonstruowana umowa pozwoli na uzyskiwanie relatywnie wyższych zysków z takiego najmu.
Gdy wynajem dla firmy, wyższy podatek od nieruchomości

Na początku należy wyjaśnić, iż oddanie w najem nieruchomości na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą rodzi skutki podatkowe nie tylko w podatku dochodowym. Jej wykorzystywanie na potrzeby firmy powoduje bowiem wzrost podatku od nieruchomości. Przypomnijmy, iż zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości co do zasady podlegają:
  1. grunty (przy czym opodatkowaniu nie podlegają użytki rolne, grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych lub lasy, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej)
  2. budynki i ich części
  3. budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej

Podatnikami tego podatku są natomiast z reguły właściciele takich nieruchomości bądź użytkownicy wieczyści gruntów.

Podstawę opodatkowania stanowi natomiast (art. 4 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych):
  1. dla gruntów – powierzchnia
  2. dla budynków lub ich części - powierzchnia użytkowa (przy czym w stosunku do pomieszczeń o świetle 1,40 m – 2,20 m, powierzchnię tę liczy się w wysokości 50% powierzchni użytkowej, a poniżej 1,40 m powierzchnię tę się pomija)

Wysokość stawek podatku od nieruchomości ustala rady gminy w drodze uchwały. Górne limity tych stawek określa natomiast ustawa o podatkach i opłatach lokalnych w art. 5. I tak w 2010 roku w stosunku do gruntów w większości przypadków stawka ta nie może przekraczać rocznie 0,39 zł od 1 m2 powierzchni. Dla budynków i ich części mieszkalnych maksymalna stawka wynosi natomiast 0,65 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej. Dla pozostałych budynków, stawka podatku nie może przekroczyć 6,88 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej.

Inaczej jest jednak w przypadku wykorzystywania nieruchomości na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Tutaj stawka podatku w 2010 r. nie może przekroczyć 0,77 zł od 1 m2 powierzchni gruntu wykorzystywanego w tym celu (bez względu na sposób jego zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków), a w przypadku budynków lub ich części aż 20,51 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej. O ile zatem w przypadku gruntu wykorzystywanego na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą stawka podatku nie przekracza dwukrotności stawki dla gruntu wykorzystywanego na inne cele, tak w odniesieniu do budynków lub ich części, stawka taka może być ponad 30 razy wyższa od tych, które są wykorzystywane na cele mieszkalne.

Co za tym idzie, wynajmując nieruchomość na cele mieszkalne płaci się o wiele niższy podatek od nieruchomości, niż w przypadku jej wynajmowania na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

 

1 2 ... 8

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.