eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Impreza integracyjna a VAT należny

Impreza integracyjna a VAT należny

2010-01-20 10:05

Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega jedynie takie nieodpłatne świadczenie usług, które służąc celom osobistym pracowników, nie mają związku z działalnością przedsiębiorstwa podatnika. Stanowisko takie zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 17.12.2007 (sygn. akt III SA/Wa 1287/07).

Przeczytaj także: Kompleksowa organizacja eventów w ustawie o VAT zdaniem fiskusa

Spółka organizuje dla swoich pracowników quasi-obowiązkowe lub obowiązkowe (na zasadzie poleceń służbowych) spotkania pracowników poza godzinami pracy, tzw. spotkania (imprezy) integracyjne. Mają one na celu budowę dobrego zespołu pracowników, potrafiących poprzez swoją kompetencję zapewnić klientom najwyższy standard obsługi, co czyni takie spotkania bardzo podobnym do szkoleń. Spotkania te należałoby traktować jako budowę produktu będącego przedmiotem sprzedaży spółki, rozumianym jako doradztwo i związaną z nim sprzedaż towarów znajdujących się w ofercie handlowej

Powstała jednak wątpliwość, czy nieodpłatne świadczenia oferowane w ramach tych imprez integracyjnych pracownikom podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług? Z wyjaśnieniem tej kwestii spółka zwróciła się do fiskusa.

Organ podatkowy pierwszej instancji uznał, iż nie można przyjąć, że czynności polegające na organizowaniu spotkań integracyjnych dla pracowników są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Co za tym idzie, jeżeli spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, to nieodpłatne ich świadczenie polegające na organizowaniu spotkań integracyjnych także podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w ramach art. 8 ust. 2 w związku z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Na powyższe spółka złożyła zażalenie do organu II instancji. Ten jednak zgodził się ze stanowiskiem poprzednika. Spółka złożyła zatem skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten uznał, że jest ona zasadna i uchylił decyzje organów podatkowych.

Sąd podkreślił, że nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste pracowników podatnika może posiadać dwojakiego rodzaju charakter: może być nie związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, czyli działalnością gospodarczą podatnika albo wiązać się z tą działalnością. Założenie takie tkwi w samej konstrukcji art. 8 ust. 2 u.p.t.u. Opodatkowaniu w ramach tego przepisu podlega tylko takie nieodpłatne świadczenie usług przez podatnika, które służąc celom osobistym pracowników (ich celom bezpośrednio konsumpcyjnym), nie ma jednocześnie żadnego związku z działalnością przedsiębiorstwa podatnika, nie służąc mu w jakikolwiek sposób lub służąc mu jedynie w sposób niezamierzony, znikomy lub wtórny (pośredni). Jeśli natomiast usługa taka realizowana jest w związku z tą działalnością, stanowiąc fragment zadań przedsiębiorstwa, wówczas wyłączona jest z opodatkowania.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: