eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zwrot VAT w budownictwie: pozwolenie na budowę

Zwrot VAT w budownictwie: pozwolenie na budowę

2010-01-25 13:14

Osoby fizyczne budujące bądź remontujące swoje nieruchomości mieszkalne, mogą wystąpić do urzędu skarbowego o zwrot części wydatków (dokładniej części podatku VAT) poniesionych na zakup materiałów budowlanych. W tym celu należy złożyć stosowny wniosek, do którego dołącza się tytuł prawny do nieruchomości bądź pozwolenie na budowę.

Przeczytaj także: Dziedziczenie mieszkania pozbawia zwrotu VAT w budownictwie

Osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z:
  1. budową budynku mieszkalnego;
  2. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;
  3. remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Zwrot ten dotyczy wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami VAT wystawionym od dnia 01 maja 2004 r. i tyczy się jedynie tych materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 01 maja 2004 r. są opodatkowane stawką 22%.

Dokumentem potwierdzającym poniesienie wydatku, jest tylko i wyłącznie faktura VAT wystawiona dla osoby fizycznej. Samemu zwrotowi podlega natomiast różnica podatku VAT pomiędzy stawką 22% a stawką 7%, czyli 68,18% kwoty podatku VAT wynikającej z faktur. Oczywiście odliczenie to jest limitowane. Limity są jednak odnawiane co pięć lat.

Prawo do zwrotu przysługuje, pod warunkiem że osoba fizyczna posiada:
  1. prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016, z późn zm.) albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku inwestycji, która nie wymaga pozwolenia na budowę
  2. pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane wymagane jest takie pozwolenie.

Do wniosku o zwrot należy dołączyć przede wszystkim kserokopie faktur dokumentujących poniesione wydatki. Dołączyć trzeba także (art. 5 ust. 5 pkt 1 ustawy o zwrocie z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym):
  • pozwolenie na budowę, albo
  • dokument potwierdzający tytuł prawny osoby fizycznej do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku remontu nie wymagającego pozwolenia na budowę (tutaj dodatkowo w samym wniosku należy wskazać zakres prac, które w ramach remontu zostały wykonane

W powyższym przepisie ustawodawca użył sformułowania „albo”. Oznacza to, iż do wniosku załącza się tylko jeden ze wskazanych dokumentów. Tym samym osoba dysponująca pozwoleniem na budowę, które do wniosku zostanie dołączone, nie musi załączać także tytułu prawnego do nieruchomości.

Warto dodać także, iż ustawodawca nie uzależnia prawa do zwrotu części poniesionych wydatków od tego, czy zakup materiałów budowlanych nastąpił przed, czy też dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Dokument taki osoba fizyczna musi posiadać w momencie składania wniosku o zwrot. Oznacza to, iż o zwrot ten można wystąpić także w stosunku do tych materiałów budowlanych, które zostały nabyte jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę, o ile są one dokumentowane fakturami VAT wystawionymi od dnia 01 maja 2004 r.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: