eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Źródła przychodu a sprzedaż nieruchomości po 5 latach

Źródła przychodu a sprzedaż nieruchomości po 5 latach

2010-02-08 08:15

Dokonanie odpłatnego zbycia nieruchomości po pięciu latach od jej nabycia nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 29.01.2010 r. nr IPPB2/415-678/09-2/MK.

Przeczytaj także: Zwrot pieniędzy uprawnia do korekty zeznania podatkowego

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W sierpniu 2007 r. siostra podatnika dokonała w jego imieniu, jako pełnomocnik, odpłatnej zbycia nieruchomości, która została nabyta przez nich w drodze spadku po ojcu zmarłym 13.12.2001 r. (postanowienie sądu o nabyciu spadku z dnia 27.03.2003 r.). Podatnik zadał pytanie, czy przychód uzyskany ze sprzedaży należy opodatkować podatkiem dochodowym? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) – c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z treści cytowanego przepisu wynika, że źródłem przychodu podatnika jest m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie lub wybudowanie.

Zatem przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie podlega, w świetle ww. przepisu, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

* odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz
* zostało dokonane po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

Zgodnie z art. 922 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). – spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą jego śmierci przechodzą na następców prawnych. W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego – spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego).

Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki przechodzą na jedną lub kilka osób.

Z przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej stanu faktycznego wynika, że siostra Wnioskodawcy w dniu 6 sierpnia 2007 roku dokonała w imieniu Wnioskodawcy na podstawie udzielonego jej pełnomocnictwa, dokonała sprzedaży nieruchomości. Przedmiotowa nieruchomość została nabyta przez Wnioskodawcę i jego siostrę w drodze dziedziczenia ustawowego po ojcu, zmarłym w dniu 13.12.2001 roku.

Zatem pięcioletni okres, określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, upłynął z końcem 2006 roku dla nieruchomości nabytej w 2001 roku.

W świetle powyższego dokonanie w 2007 roku odpłatnego zbycia opisanej nieruchomości nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ od końca roku kalendarzowego, w którym Wnioskodawca nabył udział we własności tej nieruchomości minął okres pięciu lat, o którym mówi ww. przepis.

Reasumując przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości opisanej we wniosku w części nabytego przez Wnioskodawcę udziału nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: