eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Dochody zwolnione z podatku w PIT-11?

Dochody zwolnione z podatku w PIT-11?

2010-02-10 11:22

Jak wiadomo, teraz jest okres wystawiania PIT-11 dla pracowników. Co składa się na elementy wypłaty nazwane w PIT, jako "dochód zwolniony od podatku" (poz. 39)?
Z reguły w informacji rocznej PIT-11 w części E nie uwzględnia się przychodów wolnych od podatku oraz, co do których zaniechano poboru podatku.

Odstępstwem od powyższego jest poz. 39. W związku bowiem z nowelizacją art. 39 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązującą od 1 stycznia 2009 r., w informacji PIT-11 dotyczącej dochodów uzyskiwanych w 2009 r. wykazuje się dochody zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych.

Ponadto informację PIT-11 sporządza się w przypadku dokonywania wypłaty świadczeń zwolnionych z podatku, określonych w:

a) art. 21 ust. 1 pkt 46 - dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:
  • pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra, agencje rządowe lub agencje wykonawcze, w tym również w przypadkach gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
  • podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem,
b) art. 21 ust. 1 pkt 74 - otrzymywane z zagranicy renty inwalidzkie z tytułu inwalidztwa wojennego, kwoty zaopatrzenia przyznane ofiarom wojny oraz członkom ich rodzin, renty wypadkowe osób, których inwalidztwo powstało w związku z przymusowym pobytem na robotach w III Rzeszy Niemieckiej w latach 1939-1945.

Należy pamiętać, iż krąg wykazywanych tutaj przychodów jest ściśle określony, i w pozycji 39 informacji PIT-11 nie należy uwzględniać innych przychodów wolnych od podatku na podstawie przepisów ustawy oraz przychodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano podatku.

Podstawa prawna:
  • art. 21 ust. 1 pkt 46, pkt 74, art. 39 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176).


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

oprac. : KadryOnline

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.