Podatki

Kalkulatory

Podatki na skróty

Forum podatkowe

Kancelaria Prawna M. Szulikowski i Partnerzy

Wydatki z dotacji jako koszt uzyskania przychodu

16.02.2010, 10:13

Wydatki z dotacji jako koszt uzyskania przychodu

Wydatki z dotacji jako koszt uzyskania przychodu

Dotacje to jeden z najskuteczniejszych sposobów na sfinansowanie rozpoczęcia, prowadzenie czy też modernizację działalności gospodarczej, dlatego wielu Polaków, korzystając z szerokiej oferty dotacji zarówno regionalnych, jak i europejskich, stara się o taką formę pomocy finansowej.


Część z nich, w celu uniknięcia odrzucenia wniosku z powodu błędów formalnych, korzysta z usług profesjonalnych doradców, którzy za odpłatnością przygotowują takie wnioski. Tych właśnie osób dotyczy interpretacja z dnia 4 września 2009 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (dalej „dyrektor”), w sprawie o sygnaturze IPPB1/415-511/09-4/AG (dalej „interpretacja”), która dotyczyła możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z opracowaniem wniosku o dotację.

Istotą interpretacji było rozstrzygnięcie zagadnienia, czy w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm., dalej „ustawa”) wydatki poniesione na opracowanie wniosku o dotację mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu w formie kosztów bezpośrednich potrącanych w całości w dacie ich poniesienia.

Zgodnie z ustawą, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Formułując przepis w powyższy sposób, ustawodawca nie przesądził, jakie koszty mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, a jedynie wskazał, że pomiędzy takimi kosztami a prognozowanymi przychodami musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy. Należy przy tym podkreślić, że to na podatniku spoczywa obowiązek wykazania takiego związku oraz prawidłowego udokumentowania poniesionych wydatków, co jest warunkiem koniecznym dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu.

Ponadto, warto zwrócić uwagę na fakt, że ustawa wprowadza podział kosztów na bezpośrednio i pośrednio związane z przychodem. Jako koszty pośrednie uznawane są przede wszystkim koszty funkcjonowania podatnika, a których ponoszenie związane jest z prowadzeniem działalności. Koszty sporządzenia wniosku o dotację z Unii Europejskiej należy zakwalifikować do kosztów pośrednich związanych z prowadzoną przez podatnika działalnością. W związku z powyższym wydatki związane ze sporządzeniem wniosku o dotację stanowią koszty uzyskania przychodów, które należy zewidencjonować w kosztach uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia (tzn. wystawienia faktury).

Omawiana interpretacja ma szczególne znaczenie dla wszystkich podatników chcących skorzystać z pomocy finansowej, w tym oferowanej przez Unię Europejską, która dysponuje szerokim wachlarzem dotacji na przedsięwzięcia z różnych dziedzin gospodarki. Jeżeli dodatkowo koszty związane z przygotowaniem i złożeniem wniosku o dotację można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, uzasadnionym jest podjęcie starań o otrzymanie dotacji. Warto również pamiętać, że wydatki poniesione na przygotowanie przedmiotowego wniosku, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, bez względu na fakt, czy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, czy negatywnie.
 
tytuł : Wydatki z dotacji jako koszt uzyskania przychodu
oprac. : Maciej Szulikowski, partner zarządzający / Kancelaria Prawna M. Szulikowski i Partnerzy
 

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat:

dotacje unijne, dotacje, dotacje z UE, koszty uzyskania przychodów, wnioski o dofinansowanie, koszty podatkowe, koszty uzyskania przychodu

Masz pytanie? Chcesz wyrazić swoją opinię? Wypowiedz się na Forum!

Wybierz dział tematyczny, aby podyskutować:

Podobne tematy Najnowsze w dziale Wszystkie wiadomości
10.02Wynagrodzenia i świadczenia pracownicze a koszty firmy
05.02Koszty uzyskania przychodu ze stosunku pracy
29.01Ulga na Internet czy wydatki jako koszty firmy?
23.01Grzywna i odsetki a koszty podatkowe firmy
13.01Korekta VAT od paliwa: moment powstania przychodu
04.01Tworzenie oprogramowania: wynagrodzenia a koszty firmy
31.12Księga podatkowa: polisa OC a dowody księgowe
30.12Grunt pod wydobycie surowców a koszty firmy
22.05Likwidacja firmy: zwrot podatku VAT
22.05Samochód ciężarowy = szybsza amortyzacja?
22.05Aport przedsiębiorstwa podatnika a podatek dochodowy
21.05Odliczenie VAT gdy nieterminowa faktura
21.05Interpretacje podatkowe: ochrona po zmianie?
21.05Podatek VAT: spis z natury gdy śmierć wspólnika?
20.05Ubezpieczenie firmy: odszkodowanie to przychód
19.05Zniesienie współwłasności = podatek od darowizny?
22.05 Rynki finansowe czekają na bodźce do dalszych wzrostów
22.05 Dalsze wzrosty na GPW
22.05 Rating japońskiej gospodarki poszedł w dół
22.05 Luksusowe rezydencje raczej na rynku wtórnym
22.05 Ocieplenie klimatu na rynkach światowych
22.05 Tablety napędzą ruch w Internecie
22.05 Strefa euro: gospodarka francuska daleka od ideału
22.05 Sprzedaż obligacji skarbowych IV 2012
Bezplatna prenumerata naszego Newsletter'a!
Kalkulatory Oferty pracy Baza firm
Przydatne kalkulatory biznesowe: Wpisz słowo kluczowe lub wybierz branżę: Wyszukiwarka firm i instytucji w bazie Panorama Firm:
wszystkie »
słowo kluczowe:
 
branża:
 
słowa kluczowe:
 
lokalizacja:
 
O serwisie . Dla prasy . Regulamin . Polityka prywatności . Reklama . Kontakt . Uwagi i błędy
Na skróty: Oferty pracy Kodeks pracy Kredyty i lokaty Wskaźniki i stawki Wzory dokumentów Kalkulatory Tematy

Copyright © Kasat Sp. z o.o.