eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Amortyzacja uszkodzonego samochodu z zagranicy

Amortyzacja uszkodzonego samochodu z zagranicy

2010-03-15 11:28

Rozpatrzmy następującą sytuację: Firma z Wrocławia sprowadziła z Niemiec uszkodzony samochód osobowy. Chciałaby go wykorzystywać na potrzeby firmowe i wprowadzić do ewidencji środków trwałych w celu rozpoczęcia dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Czy może to zrobić już teraz, czy dopiero po naprawie samochodu.
Odpowiedź

Samochód będzie można wprowadzić do ewidencji środków trwałych dopiero po jego naprawie. Amortyzacji podlegają bowiem te środki trwałe, które są m. in. kompletne i zdatne do użytku w dniu ich przyjęcia do używania (art. 22a updof).

Natomiast zgodnie z treścią art. 71 ust. 1 ustawy z 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn.: Dz.U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 ze zm.), dokumentem umożliwiającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe.

Biorąc pod uwagę fakt, że jedną z charakterystycznych cech środka trwałego jest jego kompletność i przydatność do użycia, należy stwierdzić, iż pojazd samochodowy może zostać wprowadzony do ewidencji środków trwałych i poddany amortyzacji tylko wówczas, gdy jest zdatny do użytku i spełnia wymogi dopuszczenia do ruchu drogowego.

A zatem zanim firma wprowadzi sprowadzony samochód do ewidencji środków trwałych i rozpocznie jego amortyzację, powinna ona dokonać niezbędnych napraw wspomnianego samochodu. Dopiero po doprowadzeniu go do stanu używalności i potwierdzeniu tego faktu poprzez rejestrację auta, będzie można wprowadzić samochód do ewidencji środków trwałych i rozpocząć dokonywanie odpisów amortyzacyjnych.

Powyższe stanowisko potwierdza wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego - Ośrodek Zamiejscowy w Gdańsku z 2 października 1998 r. (sygn. akt I SA/Gd 1949/96). Stwierdzono w nim, że skoro samochód osobowy został wprowadzony na polski obszar celny jako pojazd uszkodzony, to dopiero po dokonaniu stosownych napraw i po dokonaniu badań jego stanu technicznego mógł zostać dopuszczony do ruchu. Przy czym jedynym dowodem potwierdzającym możliwość jego eksploatacji zgodnie z przeznaczeniem jest fakt jego rejestracji dokonanej przez właściwy organ administracji państwowej. Dopiero w chwili zarejestrowania pojazd uzyskał cechy środka trwałego, który mógł zostać przyjęty do eksploatacji.


Czy wiesz jak rozliczać podatki dochodowe? Odpowiedź znajdziesz w poradniku "Podatki dochodowe w praktyce". Znajdziesz w nim porady i praktyczne przykłady dotyczące rozliczeń podatkowych w firmie.

oprac. : Tomasz Darłak / Podatki dochodowe w praktyce Podatki dochodowe w praktyce

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: