eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Umowa zlecenia opodatkowana ryczałtem a składki ZUS

Umowa zlecenia opodatkowana ryczałtem a składki ZUS

2010-03-31 12:18

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od przychodów m.in. z tytułu umów o dzieło i zlecenia pobierany jest zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 18% przychodów, jeżeli suma należności określonych w umowie lub w umowach zawartych z osobą niebędącą pracownikiem płatnika z tego samego tytułu nie przekracza miesięcznie od tego samego płatnika kwoty 200 zł. Płatnicy przy tego typu umowach nie pomniejszają przychodu o pobrane składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.
Pytanie: W jaki sposób przekazać współpracownikowi informację o odprowadzonych składkach na ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenia społeczne, jeżeli nie byłam zobowiązana wystawić informacji PIT-11, gdyż miesięczny przychód nie przekraczał kwoty 200 zł w 2009 r.? Czy w ogóle zleceniobiorca może odliczyć sobie od dochodu i od podatku te składki?

Odpowiedź: W mojej opinii nie ma przeszkód do odliczenia potrąconych składek na ubezpieczenia. W takiej sytuacji współpracownik (zleceniobiorca) może kwotę podlegającą odliczeniu odczytać z formularza ZUS RMUA. Dopuszczalne jest również sporządzenie przez zleceniodawcę informacji o wysokości pobranych składek.

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od przychodów m.in. z tytułu umów o dzieło i zlecenia pobierany jest zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 18% przychodów, jeżeli suma należności określonych w umowie lub w umowach zawartych z osobą niebędącą pracownikiem płatnika z tego samego tytułu nie przekracza miesięcznie od tego samego płatnika kwoty 200 zł. Płatnicy przy tego typu umowach nie pomniejszają przychodu o pobrane składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Co wymaga podkreślenia, żaden przepis ustawy nie zakazuje odliczenia pobranych składek w zeznaniu rocznym podatnika (zleceniobiorcy). Dlatego też składki na ubezpieczenia społeczne i składkę na ubezpieczenie zdrowotne, potrącone od przychodów z wymienionych umów, podatnik będzie mógł odliczyć w zeznaniu rocznym, jeżeli uzyska w danym roku inne dochody opodatkowane na zasadach ogólnych. Podatnik może odliczyć te składki na podstawie informacji od płatnika składek - druku ZUS RMUA lub innego oświadczenia o wysokości potrąconych składek.

Podstawa prawna:
  • art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176),
  • art. 41 ust. 8, art. 46 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Najnowsze w serwisie

Kodeksy

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Na skróty

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.