eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Faktura korygująca gdy zmiana ceny towaru

Faktura korygująca gdy zmiana ceny towaru

2010-03-25 08:21

Ustawa o podatku od towarów i usług w większości przypadków precyzyjnie określa, kiedy powstaje obowiązek podatkowy. Przepisy tego aktu prawnego nie zostały jednak sprecyzowane w niektórych faktur korygujących. Jak rozliczyć fakturę korygującą wynikającą ze zmiany ceny sprzedanego wcześniej towaru? Czy będzie to miesiąc wystawienia faktury korygującej, czy też może miesiąc, którego korekta dotyczy, tj. wystawienia faktury pierwotnej?

Przeczytaj także: NSA: przy korekcie faktury VAT potwierdzenie

W myśl art. 19 ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje, co do zasady, z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek powstaje z chwilą wystawienia faktury nie później jednak, niż w 7. dniu - licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy o VAT). Zasady wystawiania faktur korygujących zostały uregulowane w ruptu2. Z § 13 ruptu2 wynika, że faktura korygująca powinna zostać wystawiona w przypadku, gdy po wystawieniu faktury pierwotnej udzielony został rabat, nastąpił zwrot sprzedawcy towarów oraz zwrot nabywcy kwot nienależnych, nastąpił zwrot nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat, podlegających opodatkowaniu. Fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury (§ 14 ust. 1 ruptu2).

Natomiast art. 29 ust. 4a ustawy o VAT stanowi, że w przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za ten okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskał
.
Skoro, zatem ustawodawca nie wprowadził innych zasad rozliczania faktury korygującej w przypadku podwyższenia ceny towaru po wystawieniu faktury, jak uczynił to w stosunku do faktur korygujących obniżających podatek należny, to nie ma – zdaniem autora – podstaw prawnych do przyjęcia, że istotne w przyjęciu momentu powstania obowiązku podatkowego są okoliczności związane z wystawieniem faktury korygującej. Żaden przepis dotyczący VAT nie uzależnia powstania obowiązku podatkowego od okoliczności powodujących wystawienie faktury korygującej. Należy więc stwierdzić, że obowiązek podatkowy przy dostawie towaru potwierdzonej fakturą powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru. Zgodnie natomiast z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest z kolei kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Innymi słowy, kwotę należną stanowi wynagrodzenie wynikające z ustaleń stron o jego wysokości, czyli kwota, którą dostawca lub świadczący usługi ma otrzymać od nabywcy. Wynika z tego, iż fakturę korygującą należy rozliczyć w miesiącu jej wystawienia.


Jak ustrzec się błędu, skoro przepisy ustawy o VAT są niezwykle skomplikowane, a wyjaśnienia organów skarbowych często sprzeczne? Przeczytasz o tym w poradniku „Vademecum VAT”!

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: