eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Sprzedaż wysyłkowa a obowiązek podatkowy VAT

Sprzedaż wysyłkowa a obowiązek podatkowy VAT

2010-03-25 08:43

Ustawodawca w sposób szczególny, w zakresie podatku VAT, potraktował podatników trudniących się sprzedażą wysyłkową. Moment powstania obowiązku podatkowego uzależniony tutaj jest od kilku czynników.

Przeczytaj także: Obowiązek podatkowy w VAT - wybrane problemy

Rozpatrzmy następującą sytuację: Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu. Gro jego transakcji jest zawieranych za pośrednictwem serwisów aukcyjnych czy też telefonicznie. W takiej sytuacji zamawiany towar z reguły wysyłany jest za pośrednictwem poczty polskiej. Za każdym razem podatnik dołącza do wysyłanej paczki fakturę dokumentującą sprzedaż wystawioną w dniu wysyłki. Płatność następuje tutaj w trojaki sposób: klienci wpłacają całą sumę przed dokonaniem wysyłki towarów, płacą listonoszowi (wysyłka za pobraniem) bądź przelewem na konto po otrzymaniu towaru w terminie wskazanym na fakturze. Jak w takiej sytuacji określić moment powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT?

W opisanym przykładzie płatność za dany towar może nastąpić w trojaki. To pociąga za sobą powstanie obowiązku podatkowego także na trzy sposoby.

Art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wskazuje, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Jeżeli jednak dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy). Od tych ogólnych reguł ustawodawca przewidział dodatkowo szereg wyjątków.

Jeden z nich dotyczy zaliczek. Otóż art. 19 ust. 11 ustawy o VAT mówi, że jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Kolejny z wyjątków dotyczy sprzedaży wysyłkowej. W art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy o VAT ustawodawca wskazał bowiem, iż w przypadku dostawy wysyłkowej dokonywanej za zaliczeniem pocztowym obowiązek podatkowy powstaje w chwili otrzymania zapłaty.

W przypadku naszego podatnika, w zależności od sposobu zapłaty stosowany będzie jeden z powyższych przepisów regulujących określenie momentu powstania obowiązku podatkowego.

I tak, jeżeli klient dokona zapłaty przed wysłaniem towaru (przedpłata), zastosowanie znajdzie art. 19 ust. 11 ustawy i obowiązek podatkowy powstanie z datą dokonanej wpłaty. Z kolei w sytuacji, gdy przesyłka zostanie wysłana za pobraniem, należy zastosować art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy. Obowiązek podatkowy powstanie zatem w chwili otrzymania zapłaty za dostarczony towar (tj. w chwili wpłynięcia na konto sprzedawcy pieniędzy od poczty, które ta pobrała od nabywcy w chwili doręczenia przesyłki). Dodajmy w tym miejscu, iż w żadnym z powyższych dwóch przypadków nie ma znaczenia data wystawienia faktury (którą wystawia się na zasadach ogólnych) dokumentującej sprzedaż czy też data wydania towaru.

Z kolei w sytuacji, gdy nabywca dokona zapłaty za towar nie listonoszowi, a bezpośrednio na rachunek bankowy sprzedawcy w terminie określonym w fakturze, należy zastosować regułę ogólną, zgodnie z którą obowiązek podatkowy powstanie tutaj w dacie wystawienia faktury (o ile zostanie ona wystawiona nie później niż 7. dnia od dnia wydania towaru). Nie jest możliwe zastosowanie w tym przypadku art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy o VAT, gdyż nie została spełniona przesłanka z tego przepisu wynikająca – wysłanie paczki za zaliczeniem pocztowym.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: