eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech a podatek w Polsce

Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech a podatek w Polsce

2010-04-01 08:52

Od płaconego podatku w Polsce od renty wypłacanej przez ZUS można odliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne płaconą w Niemczech. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 15.03.2010 r. nr IPPB4/415-858/09-2/SP.

Przeczytaj także: Odliczenie od podatku ubezpieczenia zdrowotnego w KRUS

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawczyni mieszka w Niemczech. Tam też pobiera rentę po zmarłym mężu, którą przekazuje ZUS. Od renty tej podatek jest płacony w Polsce. W Niemczech z kolei płacone są składki na ubezpieczenie zdrowotne. Czy od powyższego podatku płaconego w Polsce może odliczyć składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne zapłacone w Niemczech? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.), osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Na podstawie art. 4a ww. ustawy powyższy przepis stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, Wnioskodawczyni ma miejsce zamieszkania w Niemczech, tam pobiera rentę po zmarłym mężu, która jest przekazywana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Od renty Wnioskodawczyni płaci podatek w Polsce, natomiast składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne płaci w Niemczech. Składek tych Wnioskodawczyni nie odlicza od podatku płaconego w Polsce.

Wątpliwości Wnioskodawczyni budzi kwestia możliwości odliczenia od podatku zapłaconego w Polsce od renty wypłaconej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych składek na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne zapłacone w Niemczech.

Renta w polsko-niemieckiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania została uregulowana w art. 18 umowy zawartej w dniu 14 maja 2003 r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90)

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ww. umowy, emerytury i podobne świadczenia lub renty, otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie z drugiego Umawiającego się Państwa, podlegają opodatkowaniu tylko w tym pierwszym Państwie.

Natomiast w myśl art. 18 ust. 2 umowy polsko-niemieckiej – bez względu na postanowienia ustępu 1 niniejszego artykułu – płatności otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w jednym Umawiającym się Państwie z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych drugiego Umawiającego się Państwa, podlegają opodatkowaniu tylko w tym drugim państwie.

Z treści ww. przepisów wynika, iż emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, tj. z obowiązkowego systemu ubezpieczeń w Polsce dla osoby mającej miejsce zamieszkania na terytorium Niemiec podlega opodatkowaniu tylko w Polsce.

Biorąc pod uwagę opisany we wniosku stan faktyczny oraz przedstawiony powyżej stan prawny, w szczególności art. 18 ust. 1 i ust. 2 umowy polsko – niemieckiej stwierdzić należy, że emerytura otrzymywana przez Wnioskodawczynię, osobę zamieszkałą w Niemczech podlega opodatkowaniu wyłącznie w Polsce.

Do opodatkowania ww. emerytury w Polsce stosuje się zatem przepisy polskiego prawa podatkowego.

Powyższe oznacza, iż od emerytury wypłacanej Wnioskodawczyni przez polski ZUS jest pobierana zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych na podstawie art. 34. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z mocy wyżej powołanego art. 34 ust. 1, organy rentowe są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki miesięczne od wypłacanych bezpośrednio przez te organy emerytur i rent, świadczeń przedemerytalnych i zasiłków przedemerytalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, rent strukturalnych oraz rent socjalnych.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: