eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Sprzedaż części samochodowych a VAT i kasa fiskalna

Sprzedaż części samochodowych a VAT i kasa fiskalna

2010-04-01 12:57

Mali przedsiębiorcy mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego w podatku VAT. Nie zawsze muszą także posiadać kasy fiskalne, gdy dokonują sprzedaży na rzecz tzw. osób prywatnych. Od zwolnień ustawodawca przewidział jednak szereg wyjątków. Jeden nich dotyczy sprzedaży części samochodowych.
Rozpatrzmy następującą sytuację: Pan Piotr jest mechanikiem samochodowym i od kilku lat prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w tym zakresie. Swoje usługi świadczy m.in. dla tzw. osób prywatnych, przez co korzysta w podatku VAT ze zwolnienia podmiotowego. Nie posiada także kasy fiskalnej. W najbliższym czasie swoją działalność zamierza jednak poszerzyć o sprzedaż części samochodowych. Czy będzie musiał stać się czynnym podatkiem VAT i zainstalować kasę fiskalną?

Gdy sprzedaż części samochodowych, kasa musi być …

Jedno ze zwolnień zawartych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2009 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących uprawnia podatników do nieprowadzenia ewidencji sprzedaży przy pomocy tych urządzeń na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych z uwagi na osiągane obroty, z którego zapewne korzysta pan Piotr. Otóż zgodnie z §3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia zwalnia się z tego obowiązku podatników, u których kwota obrotu w tym zakresie nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 40 000 zł i jeżeli wcześniej nie powstał wobec nich obowiązek ewidencjonowania. Zwolnienie to jednak traci moc po upływie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło w trakcie 2010 r. przekroczenie kwoty obrotów w wysokości 40 000.

Innymi słowy jeżeli wartość sprzedaży usług naprawy samochodów przez pana Piotra dla osób prywatnych oraz rolników ryczałtowych nie przekroczy w 2010 r. łącznie 40 000 zł, nie ma obowiązku instalowania kasy fiskalnej. Gdyby jednak sprzedaż ta przekroczyła 40 000 zł np. w lipcu 2010 r., kasę fiskalną musi zainstalować od początku października 2010 r.

Tak jest w przypadku usług naprawy samochodów. Sytuacja się jednak komplikuje w przypadku sprzedaży części do samochodów. Zgodnie bowiem z §4 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia, zwolnienia w zakresie ewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej bezwzględnie nie przysługują m.in. przy dostawie: silników spalinowych tłokowych, wewnętrznego spalania, typu stosowanego w pojazdach mechanicznych (PKWiU 34.10.1), nadwozi do pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep (PKWiU 34.2), części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników (PKWiU 34.3).

Co za tym idzie – rozszerzenie działalności gospodarczej o sprzedaż części zamiennych do samochodów - o ile będą one sprzedawane osobom prywatnym i rolnikom ryczałtowym - spowoduje, iż pan Piotr będzie musiał posiadać kasę fiskalną i to od pierwszego dnia sprzedaży części dla tych podmiotów.

… ale VAT nie

Inaczej jest w przypadku podatku VAT. Przypomnijmy, iż tutaj (art. 113 ust. 1) podatnicy mogą kontynuować zwolnienie z podatku VAT z uwagi na obroty, o ile ich sprzedaż towarów i usług opodatkowana tym podatkiem w 2010 r. nie przekroczy kwoty 100 000 zł (przy założeniu, że wcześniej ze zwolnienia tego oni korzystali). Wyłączenia od tej reguły znalazły się w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT. Przepis ten w żadnym miejscu nie wskazuje, iż sprzedaż części samochodowych powoduje utratę prawa do zwolnienia podmiotowego.

Reasumując sprzedaż części samochodowych nie pozbawi pana Piotra zwolnienia w zakresie podatku VAT. Musi on jednak pamiętać o górnym jego limicie (w 2010 r. wynosi on 100 000 zł), przekroczenie którego powoduje utratę prawa do zwolnienia. Co się zaś tyczy kasy fiskalnej, jeżeli części te zamierza sprzedawać osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej bądź rolnikom ryczałtowym, na urządzeniu tym powinna być zaewidencjonowana już pierwsza taka sprzedaż.

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.