eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Odliczenie od dochodu darowizny w PIT za 2009 r.

Odliczenie od dochodu darowizny w PIT za 2009 r.

2010-04-07 11:38

Gro podatników przekazuje różnego rodzaju darowizny na cele charytatywne czy też na rzecz kościoła. Ustawodawca przewidział możliwość odliczania takich darowizn od dochodu podlegającego opodatkowaniu w zeznaniach rocznych. Aby z tego skorzystać, należy spełnić określone warunki. Z interpretacją przepisów w tym zakresie często podatnicy mają jednak problemy. Poniżej przedstawiamy te, które przedstawiono Krajowej Informacji podatkowej.

Przeczytaj także: Podatek liniowy: nawet zawieszona firma wyłącza preferencyjne opodatkowanie

Podatnik w 2009 roku przekazał darowiznę w wysokości 15% swoich dochodów na działalność charytatywno-opiekuńczą na rzecz kościelnych osób prawnych działających na podstawie ustaw regulujących stosunki Państwa do poszczególnych kościołów. Czy kwota przekazanej darowizny może być w całości odliczona od dochodu?

Tak. Darowizny na rzecz kościelnych osób prawnych na działalność charytatywno-opiekuńczą podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania w pełnej wysokości, jedynym ograniczeniem, jest wysokość podstawy opodatkowania podatnika – nie może odliczyć więcej niż wynosi jego dochód do opodatkowania.

Darowizna na cele charytatywno - opiekuńcze może być odliczona pod warunkiem, że kościelna osoba prawna przedstawi darczyńcy pokwitowanie odbioru darowizny oraz w okresie dwóch lat od dnia jej przekazania – sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność. Obowiązki te wynikają z przepisów ustaw regulujących stosunki Państwa do poszczególnych kościołów, które są przepisami szczególnymi w stosunku do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeli natomiast w terminie 2 lat podatnik nie uzyska sprawozdania, będzie zobowiązany do skorygowania zeznania podatkowego (PIT-37 albo PIT-36 lub PIT-28) złożonego za rok, w którym dokonał odliczenia.

Jednocześnie zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, omawiane odliczenie można zastosować wówczas, gdy wysokość darowizny jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. Należy również pamiętać, iż dokonując odliczenia darowizny w zeznaniu podatkowym, w załączniku do zeznania PIT/O oprócz części B należy wypełnić część D, przeznaczoną do wykazania kwoty przekazanej darowizny, kwoty dokonanego odliczenia oraz danych pozwalających na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwy i adresu.

Podatnik przekazał darowiznę rzeczową. Ponieważ nie posiadał dowodów zakupu tych rzeczy, strony w umowie darowizny wskazały wartość darowizny według cen rynkowych. Czy w celu udokumentowania i odliczenia darowizny w formie innej niż pieniężna (rzeczowa) właściwym dokumentem potwierdzającym jej przekazanie będzie dokument (umowa darowizny), z którego wynika wartość tej darowizny oraz oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu ?

Tak. W przypadku przekazania darowizny w formie innej niż pieniężna (rzeczowa), dokumentem potwierdzającym prawo do skorzystania z odliczenia jest dokument (np. umowa darowizny), z treści którego wynika wartość przekazanej darowizny. W celu udokumentowania przekazania wspomnianej darowizny, niezbędne jest również oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: