eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Amortyzacja samochodu osobowego o znacznej wartości

Amortyzacja samochodu osobowego o znacznej wartości

2010-04-19 11:30

Do jakiej wysokości można dokonywać odpisów amortyzacyjnych samochodów osobowych bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu? Jakie jest stanowisko WSA w tej kwestii?

Przeczytaj także: Samochód na kredyt a amortyzacja środków trwałych

Stanowisko sądu

Ustawodawca nie sprecyzował w jaki sposób podatnik powinien dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Oznacza to, że podatnik ma do wyboru dwie metody. Po pierwsze może stosunkowo rozdzielać odpisy amortyzacyjne i do kosztów zaliczać jedynie część tych odpisów w całym okresie amortyzacji, ale może również do chwili gdy łączna suma dotychczasowych odpisów nie przekroczy równowartości 20 000 euro zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne w całości, a późniejszych odpisów nie uznawać za koszty uzyskania przychodów. Obie metody zdaniem Sądu są poprawne.
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 9 grudnia 2009 r., I SA/Po 814/09

Pytanie do eksperta:
Czy można dokonywać odpisów amortyzacyjnych od samochodów osobowych o wartości przewyższającej równowartość 20.000 euro w następujący sposób: odpisy amortyzacyjne będą w całości zaliczane w koszty uzyskania przychodów aż do chwili, gdy łączne odpisy amortyzacyjne zaliczane w koszty uzyskania przychodów zrównają się z kwotą w złotych 20.000 euro przeliczoną według kursu średniego euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia przekazania samochodu do używania; następne dokonywane odpisy amortyzacyjne nie będą uznawane za koszty uzyskania przychodów.

W wyroku z dnia 9 grudnia 2009 r. WSA w Poznaniu stwierdził, że możliwe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych z tytułu zużycia samochodu osobowego w pierwszym okresie jego używania poprzez zaliczenie całości dokonywanych w tym okresie odpisów amortyzacyjnych w koszty uzyskania przychodów do wysokości określonej w art. 16 ust. 1 pkt 4 updop.

Zasady uznawania za koszt uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych określa art. 15 ust. 6 updop. W myśl tego przepisu kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16. Oznacza to, że w pierwszej kolejności podatnik zobowiązany jest dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z zasadami określonymi w art. 16a-16m ustawy. Następnie należy określić w świetle art. 16 ust. 1, jaka ich część nie może być kosztem uzyskania przychodów.

Górną granicę kwoty odpisów amortyzacyjnych od samochodów osobowych zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów określa art. 16 ust. 1 pkt 4 ustawy. Zgodnie z tym przepisem nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego, dokonywanych według zasad określonych w art. 16a-16m, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20.000 euro przeliczonej na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez NBP z dnia przekazania samochodu do używania.

Powyższy przepis nie wskazuje jednoznacznie sposobu dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Podatnik ma zatem prawo wyboru jednej z dwóch metod zaliczania odpisów amortyzacyjnych w koszty uzyskiwania przychodów. Możliwe jest więc ustalenie, jaka część każdego odpisu amortyzacyjnego dotyczy wartości samochodu nieprzekraczającej równowartości 20.000 euro i zaliczenie do kosztów podatkowych tylko tej części, pozostałą traktując jako koszt niestanowiący kosztu uzyskania przychodów. Podatnik może również zaliczać do kosztów uzyskania przychodów całą kwotę odpisu amortyzacyjnego aż do chwili, gdy łączne odpisy amortyzacyjne zaliczane w koszty uzyskania przychodów zrównają się z kwotą w złotych 20.000 euro. Następne odpisy nie będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

W przywołanym wyroku sąd uznał, że obie wskazane powyżej metody są prawidłowe. Wojewódzki sąd administracyjny argumentuje, że jako wyjątek przepis art. 16 ust. 1 pkt 4 nie powinien być interpretowany w inny sposób niż do celów oznaczenia górnej granicy kwoty odpisów amortyzacyjnych. Przepis ten nie modyfikuje bowiem generalnych zasad dokonywania odpisów amortyzacyjnych, nie określa wartości początkowej, od której dokonywane są odpisy amortyzacyjne, ani nie wpływa na częstotliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych i ustalania wysokości stawki amortyzacyjnej.

Ponadto sąd wskazał, że prawa wyboru jednej z dwóch dopuszczalnych metod amortyzacji samochodu osobowego o wartości przewyższającej 20.000 euro nie można ograniczać, nawet jeżeli motywem takiego wyboru jest dążenie podatnika do zmniejszenia obciążenia podatkowego. Konsekwentnie jedynym ograniczeniem wynikającym dla podatnika z przepisu art. 16 ust. 1 pkt 4 jest reguła, że suma odpisów nie może przekroczyć limitu w złotych 20.000 euro. Podatnik może więc zaliczyć odpisy amortyzacyjne w koszty uzyskania przychodów, zarówno w całości pierwszym okresie używania samochodu, jak i proporcjonalnie w całym okresie jego użytkowania.


Magazyn „Orzecznictwo Podatkowe” co miesiąc prezentuje ważne orzeczenia i komentarze podatkowe. Znajdziesz tu praktyczne rady jak zminimalizować ryzyko, że urząd skarbowy podważy Twoje decyzje oraz poznasz argumenty, które pozwolą Ci wygrać z fiskusem.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: