eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Leasing samochodu: wykup i sprzedaż

Leasing samochodu: wykup i sprzedaż

2010-05-05 12:12

Rozpatrzmy następującą sytuację: Spółka planuje sprzedać samochód osobowy, który siedem miesięcy temu wykupiła z leasingu operacyjnego. Po wykupie z leasingu wprowadziła go do ewidencji środków trwałych. Jak prawidłowo powinna ustalić wartość początkową samochodu wykupionego po leasingu? Jak ustalić cenę sprzedaży tego samochodu? Kiedy sprzedaż samochodu będzie zwolniona od VAT? Czy zakupiony samochód należy zaliczyć do środków trwałych?
Jak ustalić wartość początkową samochodu wykupionego po leasingu?
W przypadku gdy spółka (korzystający) wykupiony samochód osobowy po zakończeniu umowy leasingu zaliczy do środków trwałych jego wartość początkową ustala się według ogólnych zasad. Zgodnie z tymi zasadami za wartość początkową środka trwałego w przypadku odpłatnego jego nabycia uważa się cenę nabycia, do której zaliczą się cenę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem, a także o podatek naliczony VAT niepodlegający odliczeniu. A zatem kosztem w tej sytuacji będą odpisy amortyzacyjne.

Jak ustalić cenę sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu?
W przypadku odpłatnego zbycia samochodu osobowego, który spółka wykupiła po leasingu i wprowadziła do składników majątku kosztem uzyskania przychodów będzie cena, którą spółka zapłaciła za samochód wynikająca z umowy leasingu (lub dodatkowego porozumienia zawartego pomiędzy stronami) oraz faktury wystawionej przez zbywcę (leasingodawcę). Cenę tę należy pomniejszyć o kwotę dokonanych odpisów amortyzacyjnych w ciągu siedmiu miesięcy.

Co zaliczyć do przychodów ze zbycia samochodu?
Przychodem ze sprzedaży samochodu przez spółkę będzie jego wartość wyrażona w cenie określona w umowie sprzedaży i na fakturze. Cena wykupu samochodów z leasingu często znacznie odbiega od ceny ich wartości rynkowej. Należy o tym pamiętać przy sprzedaży takich samochodów i przed dokonaniem sprzedaży ustalić średnią cenę, jaką na rynku samochodowym mają samochody tej samej marki, pojemności silnika, tego samego rocznika produkcji o podobnym przebiegu kilometrów.

Kiedy organ podatkowy określi przychód ze sprzedaży?
Jeśli nie zostanie prawidłowo ustalona cena sprzedaży samochodu i bez uzasadnionej przyczyny będzie ona znacznie odbiegała od wartości rynkowej sprzedanego pojazdu, wówczas przychód ten określi organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej z uwzględnieniem opinii biegłego lub biegłych. Jednak przed określeniem zmiany wartości sprzedaży organ podatkowy powinien wezwać strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej.

Kiedy odliczyć VAT naliczony?
Zgodnie z ogólną zasadą odliczania podatku naliczonego, w przypadku nabycia towarów i usług związanych z wykonywaniem czynności opodatkowanych spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej transakcję.

Czy zakupiony samochód trzeba zaliczyć do środków trwałych?
Po zakończeniu podstawowego okresu umowy leasingu, firmy zazwyczaj korzystają z opcji zakupu samochodu po cenie zdecydowanie odbiegającej od jego wartości rynkowej. Często wartość ta nie przekracza 3500 zł, a zatem zakupionego samochodu można nie zaliczyć do środków trwałych. Jednak zdaniem autora, lepiej jest przyjąć samochód, nawet o niskiej wartości, na stan środków trwałych i zamortyzować go jednorazowo (art. 32 ust. 6 uor). Warto pamiętać, że przepisy umożliwiają stosowanie w księgach rachunkowych uproszczeń (art. 4 ust. 4 uor).

Oznacza to, że jednostka, w ramach przyjętych zasad (polityki) rachunkowości, może zdecydować czy do środków trwałych będzie zaliczała te o niskiej jednostkowej wartości, czy tez nie. O ile jednak ustawa o CIT określa dolną granicę wartości środków trwałych, to dla celów bilansowych spółka powinna określić ją sama. Najczęściej przyjmowana jest tutaj wartość określona w przepisach podatkowych.

Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu będzie dla spółki pozostałym kosztem operacyjnym (art. 3 ust.1 pkt 32 uor).


Miesięcznik Koszty w Firmie. W jednej publikacji znajdziesz rozwiązania dotyczące rozliczania kosztów w firmie z punktu widzenia 3 dziedzin: podatków dochodowych, VAT, ustawy o rachunkowości.

oprac. : Koszty w Firmie

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.