eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Stypendium doktoranckie a koszty podatkowe

Stypendium doktoranckie a koszty podatkowe

2010-05-08 12:02

Wydatkowanie otrzymanych środków ze stypendium doktoranckiego na oprogramowanie niezbędne do pracy naukowej nie stanowi kosztów uzyskania przychodu. Wydatek ten nie został bowiem poniesiony w celu osiągnięcia przychodu. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 26.04.2010 r. nr IPPB4/415-75/10-4/SP.

Przeczytaj także: Otrzymana kara umowna a koszty uzyskania przychodu

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca wskazał, że w ramach projektu „… stypendium doktoranckie”, finansowanego z PO KL, otrzymał stypendium w formie pieniężnej za 7 miesięcy od października 2009 do kwietnia 2009 w kwocie 2 000 zł brutto miesięcznie. Zostało ono wypłacone jednorazowo w wysokości 14 000 zł w dniu 05.06.2009 r. Jednym z warunków otrzymanego stypendium było rozliczenie się z wydatkowania stypendium na pokrycie kosztów związanych z realizacją pracy naukowo — badawczej. Od stypendium tego została pobrana zaliczka na podatek dochodowy. Pozostała część została wydatkowana na licencje oprogramowania niezbędnego do pracy naukowo-badawczej, udokumentowane imiennymi fakturami VAT.
Rozliczenie wydatków ze stypendium uwzględniało 18% podatek dochodowy. Natomiast wnioskodawca w zeznaniu rocznym, jeżeli nie uwzględni poniesionych kosztów, będzie musiał uzupełnić podatek do wysokości 32%. W związku z tym zadał pytanie, czy wydatek poniesiony na zakup oprogramowania może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów źródła, jakim jest stypendium? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Dochodem ze źródła przychodów, stosownie do ust. 2 cyt. art. 9 ustawy, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.

Koszty uzyskania przychodów reguluje art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Kosztami uzyskania przychodu są zatem wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z uzyskanymi przychodami. Z oceny związku z uzyskanym przychodem winno wynikać, iż poniesiony wydatek obiektywnie mógł się przyczynić do osiągnięcia przychodów z danego źródła. Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu spełniać łącznie następujące warunki:

* pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
* nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
* być właściwie udokumentowany.

Jak wskazał Wnioskodawca, część stypendium doktoranckiego została wydatkowana na licencje oprogramowania niezbędne do pracy naukowo-badawczej. Jednym z warunków otrzymanego stypendium było rozliczenie się z wydatkowania tego stypendium na pokrycie kosztów związanych z realizacją pracy naukowo-badawczej.

Zatem poniesiony wydatek nie stanowi kosztu uzyskania przychodu w rozumieniu art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca bowiem wydatkował otrzymane stypendium na nabycie oprogramowania, czyli wydatkował środki otrzymane z uzyskanego przychodu. Zatem nie można uznać, iż poniósł koszty celem uzyskania przychodu.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, iż wydatek przeznaczony przez Wnioskodawcę na zakup licencji oprogramowania nie stanowi kosztu uzyskania przychodu z tytułu otrzymanego stypendium doktoranckiego.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: