eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Ex-pracownik: płaca a koszty i zaliczka na podatek

Ex-pracownik: płaca a koszty i zaliczka na podatek

2010-05-12 13:22

Pracodawca jako płatnik z wynagrodzeń swoich pracowników pobiera m.in. zaliczkę na podatek dochodowy (gdzie uwzględnia, bądź też nie, kwotę zmniejszającą podatek). Stosuje tutaj także zryczałtowane koszty uzyskania przychodu. Czy sytuacja wygląda identycznie w przypadku, gdy należności ze stosunku pracy są wypłacane byłemu pracownikowi?

Przeczytaj także: Wynagrodzenie chorobowe a zaliczka na podatek dochodowy

Nie zawsze wypłata wynagrodzenia, bądź niektórych jego składników, możliwa jest w trakcie trwania stosunku pracy. Przepisy w zakresie wynagrodzeń mogą bowiem wskazywać, iż te są wypłacane do 10 dnia miesiąca następującego po tym, którego wynagrodzenie dotyczy. Ponadto niektóre składniki wynagrodzenia (np. premie) mogą być wypłacane nie co miesiąc, a przykładowo co kwartał czy też co pół roku. Dodatkowo firma może wypłacać także tzw. 13-nastki. Po zakończeniu stosunku pracy mogą być wypłacane ponadto także i inne należności, np. ekwiwalent za niewykorzystany w trakcie trwania umowy o pracę urlop wypoczynkowy. W myśl przepisów o podatku dochodowym wszystkie te składniki należy kwalifikować do przychodów ze stosunku pracy, a co za tym idzie, stosować odpowiednie algorytmy przy ustalaniu obciążeń podatkowych. Czy jednak nie ulegają one zmianie w sytuacji, gdy wyżej wskazane są wypłacane po ustaniu stosunku pracy?

Na wstępie przypomnijmy, art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) mówi, że tzw. zakłady pracy są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od nich przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się z kolei wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. (art. 12 ust. 1 updof).

Na tej podstawie należy uznać, iż wypłacone byłemu pracownikowi świadczenia, o których mowa wyżej, należą do przychodów ze stosunku pracy w myśl art. 12 updof mimo faktu, że są wypłacane już po ustaniu stosunku pracy.

Koszty bez zmian

Ponieważ świadczenia te zostały zaliczone do przychodów ze stosunku pracy, zasadne jest zastosowanie przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy kosztów uzyskania przychodu. Art. 22 ust. 2 updof mówi bowiem, że miesięczne koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej przysługują podatnikowi.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: